+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden İçimdeki şüphe imanımı köreltir oldu Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  İçimdeki şüphe imanımı köreltir oldu

  Sual: selamün aleyküm kardeşlerim
  benim içimde anlam veremediğim bir huzursuzlu bungunluk var.günlüknamazlarımı kılıyorum ibadet ediyorum.fakat içimde hep bir şüphe var.gusül ebdesti aldığım halde almamışım gibi yada kabul olmamış gibi şüpheler kendi içimde vesveseler üretiyorum ve bu beni çok huzursuz ediyor.ne tuttugum oruc ne de kıldıgım namazın kabul olmadıgını düşünüyorum.ve bu beni tövbe haşaa namaz kılmaktan da alıkoyuyor.nolur bana uzun ve anlayacağım şeilde cevap verin.bu şüphe bu huzursuzluk kalksın içimden.imanım bütünleşsin
  Allah hapinizden razı olsun teşekkürler ? 2. hande82
  Rabbena lâ tüziğ kulûbenâ

  --->: içimdeki şüphe imanımı köreltir oldu


  Reklam  Cevap:
  ve aleykümüsselam ve rahmetullah..
  Akla gelen şüphe ve sorular imana zarar verir mi? Hz. Peygamberin (sav) arkadaşlarından bir grup " İçimizden öyle şeyler hissediyoruz ki, herhangi birimiz bunu söylemeyi bile büyük günah kabul eder." dediler. Resulallah(sav) "Gerçekten böyle bir şey hissetiniz mi?"diye sorar. Onların "Evet" demesi üzerine, Hz. Peygamber "Bu imanın ta kendisidir." cevabını verir. Yine Hz. Peygamber(sav) "Vesveseden (akla gelen kuruntu, düşünceden)" sordular. Hz. Peygamber(sav): " Bu, imanın hâlis olanıdır." buyurdu.
  Sonuç olarak, bir kişinin aklına gelen şüphe ve sorular onun imanına zarar vermez.
  Çünkü bu tür vesveselere insanın engel olması mümkün değildir. Bir ayette de belirtildiği gibi, Yüce Allah her kişiye ancak gücü yettiği kadar sorumluluk yükler.
  Düşünceleri önlemek, onlara gem vurmak ise insan gücünü aşan bir olaydır. Bir mü'min aklına gelen soruların cevaplarını ilim sahibi, samimi müminlere sorarak, cevap aramalıdır.
  Yüce Allah'ı veya iman konularından birini inkâr etmesi için zorlanan ve inkâr etmemesi durumunda, kendisine zarar gelecek olan bir kişinin, kalbi Allah sevgisiyle ve imanla dopdolu olması şartıyla, diliyle inkâr ettiğini söylemesi imanına zarar vermez. "Kalbi iman ile emin olduğu halde (dinden dönmeye) zorlanan dışında, her kim iman ettikten sonra Allah'ı inkâr ederse, (ona Allah'ın gazabı vardır)..."

+ Yorum Gönder