+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Peygamberimiz efendimizin kendi elleri ile diktiği hurmanın adı Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Peygamberimiz efendimizin kendi elleri ile diktiği hurmanın adı

  Sual: selam benim sizden öğrenmek istediğim Peygamber S.A.V efendimizin kendi elleri ile diktiği hurmanın adını öğrenmek ilk defa duydum cevapsız bırakmayın neolursunuz bekliyorum teşekkürler allaha emanet olun saygılarımla ? 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  --->: Peygamberimiz S.A.V efendimizin kendi elleri ile diktiği hurmanın adı


  Reklam  Cevap: Medine hurması dünyanın en meşhur hurmalarındandır. Doksan dokuz çeşidinin olduğu söylenir. Bunlar içinde en meşhuru ise Acve hurmasıdır.

  Bu hurmayı bu kadar değerli kılan ise Efendimiz (s.a.v)'in bu hurmayı kendi elleri ile diktiğine inanılmasıdır...

  Bu hurma o yıllardan beridir Medine'de yetiştiriliyor. Diğer hurmalara göre daha büyük olan hurma, lezzetiyle de diğer hurmalardan ayrılıyor. Ayrıca bu hurmanın ayrıca şifalı olduğuna da inanılıyor.

  İmam-ı Bezzaz’a göre:

  Bir gün huzuru saadete bir kimse gelir, elinde yanmış bir hurma dalını gösterip:

  - Ya Muhammed, bu hurma dalını dik, şayet hurma yeşerirse biz de senin Peygamberliğini tasdik ederiz, dediler.

  Rasulullah (s.a.v.) yanmış hurma dalını yere dikti. O hurma dalından mucize olarak hurma hasıl oldu, meyve verdi. İşte bu mucize hurma Acve hurmasıdır.

  Hurma, Kur’anda pek çok ayette bahsi geçen bir meyvedir. Her geçen gün keşfedilen faydaları hurmayı, hem gıda hem de ilaç olarak kullanılan bir besin haline getirmiştir. Hurmanın sahip olduğu bu özelliklere Meryem Suresi’nde dikkat çekilmiştir.

  “Hurma dalını kendine doğru salla üzerine henüz oluşmuş-taze hurma dökülüversin. Artık, ye, iç, gözün aydın olsun."

+ Yorum Gönder
peygamber efendimizin diktiği hurma,  peygamberimizin diktiği hurma ağacı,  peygamber efendimizin diktiği hurma ağacı,  peygamber efendimizin eliyle diktiği hurma,  peygamberimizin eliyle diktiği hurma,  peygamber efendimizin diktiği hurma ağacının adı,  peygamberimizin diktiği hurma