+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Yüklü miktarda borç alıp inkar etmek, yalan söylemek ve yalancı şahitlik yapmak Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Yüklü miktarda borç alıp inkar etmek, yalan söylemek ve yalancı şahitlik yapmak

  Sual: Kayınpederim yaklaşık 33 yıl evvel kızkardeşine arsa alıcam vadiyle 10 bin Tl.boç vermiş.Anılan bu tarihte küçük oğlunun kalbi delik olduğundan ameliyat ettirmek üzere bankadan çekmiş olduğu 25 bin Tl.nin içerisinden vermiştir.Adam can derdinde iken onlar mal derdine düşmüş,fırsat bu fırsattır deyip, 2 ay sonra ayçiçeğimizi tarladan toplayıp satıp borcumuzu ödeyeceğiz demişler.ama nafile borcu ödemedikleri gibi babasına ölene dek 13 yıl boyunca hastalığında ve sağlığında bakan,maaş bağlayan ve gözeten bu insana, babası sağlığında malını mülkünü küçük erkek kardeşi ile birlikte hayattayken tapudan devretmek suretiylen bırakır ve diğer 3 kızı kendisine bakmadığı gibi arayıp somadığı için bunu yaptığını kendisi öldükten sora size kalmış oğullarım isterseniz kız kardeşlerinize mal paylaşımı yaparsınız ben hakkımı onlara helal etmem demiş.Kayınpederimde buna rağmen malları eşit olarak babasının ölümünden sonra dağıtmıştır.Küçük erkek kardeş hacca gider ve gelir.Borçlu kızkardeşinin kocası hastalanıp ölür.Ölmeden önce vasiyet edip borcun ödenmesini karısından ister.Kız kardeşi abisine borcunu bildiği halde hangi borç diye sorar,adeta alay eder gibi.Oysa zamanında kayınpederimin babası sattığı 4 dönüm tarlanın parasını borç verene verdiğini ve buna karşılık borç aldığı 10 bin lirayı babası hayatta olmasına rağmen mirastan saydığını ve ödemeyeceğini,bunu bilen hacı kardeşinde bu sırla hacca gidip geldiğini,kendisine iyilik yapan abeyine kalleşlik yapıp,mağdur olmasına sebep olmuş, daha sonraki bir anlaşmazlıkta hacı olan karısı ile birlikte yalan beyanda bulunup karısının yalancı şahitlik yapmasına göz yummuştur.Burada nasıl bir kul hakkı oluşmuştur.Birisinin zarar göreceğini bile bile bunu saklayıp hac farizasını yerine getirdim diyebilirmi bu kişi. ? 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  --->: yüklü miktarda borç alıp inkar etmek, yalan söylemek ve yalancı şahitlik yapmak


  Reklam  Cevap: Haram para ile hacca gidenin haccı Hanbeli’de sahih olmaz, diğer üç mezhepte, günahkâr olsa da haccı sahih olur, yani hac borcundan kurtulur.

  Haram para ile hacca gidilmez. Gidilirse yapılan hac geçerli olur, ancak sevabı helal yolla gidilen bir hac gibi olmaz.

  Bilindiği gibi, tam kabul olunmuş bir hac, insanın kul hakkı dışındaki bütün günahlarının silinmesine yetiyor. İnsan günah yönünden dünyaya adeta yeniden geliyor. Ama bunun için asgari şu beş şarta riayet etmesi gerekiyor:

  1. Hacca son derece halis bir niyetle, yani sadece Allah için gidiyor olmak. Adeta Allah'ı ziyarete gidiyor gibi O'nun dışındaki her şeyi gözünden çıkarmak.

  2. Tertemiz (tayyib) bir para ile hacca gitmek.

  3. Üzerindeki kul haklârını ödemek ya da helallık almak, Allah'a olan namaz ve oruç gibi borçlarını da kaza etmek ya da kaza etmeye kesin karar verip başlamak,

  4. Hac boyunca boş ve çirkin söz, niyet ve davranışlardan (rafes ve fusîk) uzak durmak,

  5. Haccı diğer zahir ve batın şartlarına uygun olarak tamamlamak.

  Dinimizde yapılan ibadetler Cenab-ı Allah'ın emri gereği görevimizdir. Ayrıca, pek tabiki sevabı da vardır. Bunun aksine Cenab-ı Allah'ın yasak kıldığı haramlar vardır. Bu yasaklara riayet etmek de görevimizdir. Bu itibarla; çalıntı elbiseyle namaz kılınsa bu namaz şartlarına riayet edilerek eda edilirse sıhhatlidir. Kabul olunup olunmaması Allah'a aittir. Elbiseyi çalan bunun cezasını ayrıca çekecektir.

  Bu örnekte olduğu gibi haram parayla hacca giden kimsenin haccı da sahihtir. Haram parayla gittiği için onun günahını ayrıca çekecektir. Fakat bu haccın sevabı da ona göre az olur veya hiç olmaz.


  Kaynak: Diyanet işleri başkanlığı...

 3. Misafir
  3 yıl önce tanıdığıma 5 bin borç verdim bunalımdan intiharı düşünüyordu icracilar kapısından ayrilmiyolar di hergün ağlardi onun için ben başkalarından borç alıp borç ödedim bana Allah razı olsun parani ödemeden Allah canimi almasın dedi şimdi bana olan bo rcunu inkar ediyo herkese olan borcunu ödedi bir tek bana olan borcu var onuda inkar ediyo bu insanın dinde yeri nedir

 4. Misafir
  Valla bende merak ediyorum bu sorunun cevabını

+ Yorum Gönder
borcunu inkar etmek,  borcunu inkar eden için dua