+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Ayak altına kına yakmak günahmıdır Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Ayak altına kına yakmak günahmıdır

  Sual: Ayakaltına kına yakmak günah mıdır ? Dinimizde göre ayak altına yapılan kına günah mıdır ? ? 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  --->: ayak altına kına yakmak günahmıdır


  Reklam  Cevap: Günah değildir detay için okuyunuz.

  Boya malzemesi olarak kına kullanımını Allah Rasulü’nün teşvik ettiği bilinmektedir. Bir hadiste şöyle buyurulur: “Saçın beyazlığını değiştirmek için kullandığınız şeylerin en iyisi, kına ve keten bitkisidir” (Ebû Dâvud, Tereccül, 18; Tirmizî, Libâs, 20; Nesaî, Zîne, 16; İbn Mâce, Libas, 32; Ahmed b. Hanbel, V, 147, 150, 154, 156, 169).

  Diğer yandan Hz. Peygamber’in bir yerinde sivilce veya cerahatlenmiş bir çıban çıksa, bunun üzerine kına sürdüğü nakledilir (bk. İbn Mace Tıbb, 29). Bu duruma göre, Rasûlüllah (s.a.s)’ın kınayı cildin tedavisi için kullandığı anlaşılmaktadır. Enes b. Mâlik, Hz. Ebû Bekr’in saçını kına ve ketenle, Hz. Ömer’in de yalnız saf kına ile boyadığını nakletmiştir (Yusuf el-Kardâvî, a.g.e., 103).

  Erkeklerin süs için el ve ayaklarını kınalaması mekruhtur. Kadınların el ve ayaklarını kınalaması ise caizdir. Erkek veya kadının beyaz saçı sarı veya kızıl renge boyaması müstehap görülmüş, siyaha boyamaları ise sağlam görüşe göre, caiz görülmemiştir. Boya malzemesi olarak kına ve vesîme denilen, boya sanayiinde kullanılan bir bitkinin tercih edilmesi tavsiye edilmiştir (İbn Âbidîn, Reddü’lMuhtâr, Terceme, Ahmed Davudoğlu, İstanbul 1982-1988, XV, 378, XVII, 314).

  El, ayak veya başa sürülen kınanın katı olan malzemesi temizlendikten sonra deri veya saçlarda bıraktığı renk suyun nüfûzuna engel değildir. Bu yüzden abdest veya gusle mani olmaz (İbn Âbidîn, a.g.e., l, 224).

 3. Misafir
  Sorumun cevabini alamadim ben ayaklarim cok yandigi ve nasirlandigi icin yakiyorum tedavi amacli erkek olarak bu durum nedir

 4. jerusselam
  Devamlı Üye
  tedavi amaçlı olsun veya olmasın el ve saça ayağa kına yapmak günah değildir.

 5. Misafir
  Erkeklerin süs için el ve ayaklarını kınalaması mekruhtur. Kadınların el ve ayaklarını kınalaması ise caizdir. Çünkü kına ziynet esyasidir. Belirli hastalık rahatsızlık için yakılan kinanin hiç bir günahı olmadığı gibi zararı da yoktur ve caizdir.

+ Yorum Gönder
ayaga kina yakmak gunahmi,  ayağa kına yakmak günah mıdır,  ayağa kına yakmak,  ayağa kına yakmak günahmıdır,  ayağa kına yakmak günahmı,  ayak altına kına yakmak,  ayaga kına yakmak günahmı