+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden İntihar eden cennete giremez mi? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  İntihar eden cennete giremez mi?


 2. mumsema
  aydınlatmaya devam...

  --->: intihar eden cennete giremez mi?


  Reklam  Cevap: İslam dininde intihar etmek, içki içmek, namazı terk etmek ve zina gibi bir günah işlemek büyük bir vebaldir. Fakat Ehli Sünnet ve’l Cemaat’e göre küfre vesile değildir. Yani bir kimse kelime-i tevhidi getirip İslam’ın bütün ahkamını kabul ederse, adı geçen günahlardan birisini veya bir kaçını işlese de kafir olmaz, günahkar olur. Bunun için diğer Müslümanlar gibi onların da cenaze namazı kılınacaktır.
  (Halil GÜNENÇ, Günümüz Meselelerine Fetvalar, I.202)

  Hadislerle intihar etmenini ahretteki cezası:

  "Kim kendisini bıçak gibi keskin bir şeyle öldürürse, cehennem ateşinde kendisine onunla azap edilir" (Buhâri, Cenâiz, 84).

  "(Dünyada ip ve benzeri) şeyle kendisini boğan kimse cehennemde kendisini boğar, dünyada kendisini vuran cehennemde kendisini vurur (azabı böyle olur)" (Buhârî, Cenâiz 84),

  "Kim kendini bir dağın tepesinden atar da öldürürse cehennem ateşinde de ebedi olarak böyle görür. Kim zehir içerek kendisini öldürürse cehennemde zehir kadehi elinde olduğu halde devamlı ceza çeker" (Müslim, İman, 175; Tirmizi, Tıb, 7; Nesâî, Cenâiz, 68, Dârimi, Diyât, 10; Ahmed b. Hanbel, II, 254, 478).

 3. Desert Rose
  Silent and lonely rains
  Bilgi için Allah c.c razı olsun..

+ Yorum Gönder
intihar eden cennete girebilir mi,  intihar eden kişi cennete girebilir mi