+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Erkek veya kadın yatarken çıplak olarak günahmıdır Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Erkek veya kadın yatarken çıplak olarak günahmıdır


 2. arifselim
  Yönetici

  Yorum: Erkek veya kadın yatarken çıplak olarak günahmıdır


  Reklam  Cevap: Bir örtü altında olmak şartıyla çıplak yatmak caizdir. Ama örtüsüz yatmak ise caiz değildir yani mekruhtur. Çünkü kimse olmasa bile sürekli insanlarla bulunan melekler bundan rahatsızlık duyarlar.

  Bu konuda Efendimiz (asm) şöyle buyurmuştur:


  “Çıplak durmaktan sakının, çünkü sizden ayrılmayan ancak abdest bozarken ve hanımınızla cinsel ilişki yaparken ayrılan melekler vardır, onlardan haya edip onlara karşı saygılı olunuz.”(Tirmizi, Edeb, 42)

 3. Misafir
  UYKU ADABI


  Allah-u Teâlâ buyuruyor ki:

  Sizin için geceyi örtü ve uykuyu istirahat kılan, gündüzü de dağılıp çalışma (zamanı) yapan,O’dur. (Furkan Sûresi, Âyet 47)

  Hadis-i Şerifte ise;

  Hüzeyfe İbni’l-Yemân radiya’llahu anh’den şöyle dediği rivâyet olunmuştur:

  Nebî (s.a.v) gece yatağına girince (sağ) elini (sağ) yanağının altına kordu. Ve: “Bismike’llahümme emûtü ve ahy⒠= Allah’ım! Sen’in adını anarak ölürüm ve dirilirim (uyurum, uyanırım)” der idi. Uykudan kalkınca da: “El-Hamdü li’llâhi’llezî ahyânâ ba’de mâ emâtenâ ve ileyhi’n-nüşûr = O Allah’a hamd ederim ki beni öldükten sonra dirilten O’dur. Öldükten sonra (ba’s için) dirilmemiş de (böylece) O’na âitdir.”( Hadis Buharî 2144)


  İslâmiyette uyku esnasında edeb ve terbiyeye aykırı olabilecek hallerde bulunmak nehy olunmuştur. Bu cümleden olmak üzere yatağa çıplak yatmak yoktur. Uykuya yatmadan önce dişler temizlenir ve abdest alınır. Abdesti varsa yenilemek nur üstüne nurdur. Kıbleye karşı ayaklar uzatılmaz ve yatağın yönü buna göre tertiblenir. Kıbleye karşı sağ tarafa yatılır. Yatmadan yedi Âyet-el Kürsi veya üçer defa ihlas, felak ve nâs sureleri okunur ve dua edilir. Uykudan kalkar kalkmaz besmele çekmek, dişleri misvakla temizlemek, abdest almak ve ancak bundan sonra herhangi bir şeye dokunmak olabilir.


  Peygamberimiz şöyle buyurmuştur: “Benim gözlerim uyur, lâkin kalbim uyumaz. (Yani zikrullahtan bir an gâfil olmaz.) (Hadis Buhâri, Müslim)

+ Yorum Gönder
iç çamaşırı ile yatmak günahmı,  ciplak yatmak gunahmi,  çıplak yatmak,  çıplak yatmak günahmı,  çıplak yatmak günah mı,  ciplak uyumak gunahmi,  ciplak yatmak gunah mi