+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Kadınların doğum sancısı çekmesi Hz. Havva yasak ağaçtan yediği için ilahi bir ceza mı ? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Kadınların doğum sancısı çekmesi Hz. Havva yasak ağaçtan yediği için ilahi bir ceza mı ?


 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  --->: Kadınların doğum sancısı çekmesi Hz. Havva yasak ağaçtan yediği için ilahi bir ceza mı ?


  Reklam  Cevap: Bazı Tefsirlerde, Havva'ya ve yılana verilen ceza hakkında epeyce detaylı bilgi vardır. Bu hikayelere göre, “yılan, el- ayakları kesilerek cezalandırılmış, Havva ise, ağacı kanattığı için aybaşı hali ve gebelik zorluğu ile doğum sancısına ve bundan ötürü çığlık atma cezasına çarptırılmıştır. Ayrıca Havva’nın kızları da aynı cezaya çarptırılmışlardır”(bk. Taberî, İbn Kesir, İbn Âdil, el-Lubab, Bakara, 2/36; Araf 7/19-22. ayetlerin; tefsiri). Fakat bu bilgileri doğru kabul etmek için elimizde delil yoktur.
  Bu konuda ne bir ayet ne de sahih bir hadis sözkonusu değildir. Bu sebeple, Kur’an’ın ifadesine uygun olmayan haberlere itibar etmemek gerekir(bk. Taberî, Bakara, 36. ayetin tefsiri). Öyle görülüyor ki bunlar bütünüyle Yahudi ve Hıristiyanlardan aktarılmıştır. Çünkü, Havva ve yılana verildiği söylenen cezaya ait rivayetler tetkik edildiğinde bunların İslâmî esaslarla, akıl ve iz'anla bağdaşmadıklarını görürüz. Havva böyle bir hataya düşmüşse bunun, sayıları milyarlara varan kızları ve torunlarına teşmilini akıl nasıl kabul eder? Bir kişinin işlediği günahın cezası nasıl olur da bunca insana çektirilir? Keza yılanın durumu da böyledir. Bütün bu haberler kuvvetli ihtimalle israiliyattır(krş. Taberî, İbn Kesir, Bakara, 2/36. ayetin tefsiri).
  Nitekim, Kitab-ı Mukaddes'te Havva ile yılanın cezasını anlatan pasajlar vardır:
  “RAB Tanrı kadına, "Nedir bu yaptığın?" diye sordu. Kadın, "Yılan beni aldattı, o yüzden yedim" diye karşılık verdi. Bunun üzerine RAB Tanrı yılana, "Bu yaptığından ötürü Bütün evcil ve yabanıl hayvanların en lanetlisi sen olacaksın" dedi, "Karnının üzerinde sürünecek, yaşamın boyunca toprak yiyeceksin. Seninle kadını, onun soyuyla senin soyunu birbirinize düşman edeceğim. Onun soyu senin başını ezecek, Sen onun topuğuna saldıracaksın. RAB Tanrı kadına; "Çocuk doğururken sana çok acı çektireceğim" dedi, "Ağrı çekerek doğum yapacaksın. Kocana istek duyacaksın, Seni o yönetecek"( Tekvin/3/13-16).
  Doğum sancısında dolayı kadının çektiği sıkıntılar günahlarına keffaret olur. Ancak bütün günahları mutlaka affolunur diyemeyiz.


  Sorularla İslamiyet

 3. islami17
  Dua ibadetin kendisidir..
  Allah razı olsun desert-rose kardeşim. Verdiğin bilgilerden dolayı eline sağlık.
  Ancak
  “RAB Tanrı kadına, "Nedir bu yaptığın?" diye sordu Kadın, "Yılan beni aldattı, o yüzden yedim" diye karşılık verdi
  Yasak meyveden yemesi için şeytanın vesvese verdiğini sanıyordum.
  Havva ise, ağacı kanattığı için aybaşı hali ve gebelik zorluğu ile doğum sancısına ve bundan ötürü çığlık atma cezasına çarptırılmıştır
  Doğum gerçekleşirken rahimdeki kasılma dolayısıyla kadın doğum sancısı çeker. Ancak Rabbim dayanma gücünü de vermiştir.
  Bebek ana rahmindeyken yumurtanın içindeki, içinde bebeğin gelişimi için gerekli olan besinlerin bulunduğu özel bir vücut sıvısıyla beslenir. Yumurta boş ise rahimde bebek yoksa bu sıvı dışarı atılır. Bu ayda bir gerçekleşen yaklaşık 7 gün süren bir olaydır. Karşı gelmek gibi olmasın ama bunun cezadan kaynaklandığını düşünmüyorum.
  Çünkü Allah birinin günahını başkasına yüklemez.

  Bir kusurum olduysa affola...
  Selam ve duayla... 4. iliman
  ilim+iman
  agri bir nimettir ceza degil,hatta dogum sancisi çekmeyen kisilere suni agri verilir kaslarin çalismasi için

+ Yorum Gönder
dinimizde dogum sancisi,  kadınlar neden doğum sancısı ceker,  sancı duası,  Dogum yapan kadın neden acı ceker