+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Hz.Mehdi deccalden sonramı gelecek Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Hz.Mehdi deccalden sonramı gelecek






 2. islami17
  Dua ibadetin kendisidir..

  --->: Hz.Mehdi deccalden sonramı gelecek


  Reklam



  Cevap: Selamün aleyküm.
  Benim bildiğim kadarıyla Hz. Medhi kıyametin kopmasından 50 yıl önce gelecek insanları islamiyete çağıracakmış.
  Deccal ise kıyametin kopması sırasında ortaya çıkacakmış.
  Benim bilgim bu kadardır.
  Selametle...


 3. nuhoğlu
  Devamlı Üye
  Selâmun Aleykum !


  Kehf Suresi
  Bismillâhirrahmânirrahîm.

  9. Yoksa sen, sadece Kehf ve Rakim sahiplerinin bizim şaşılacak ayetlerimizden olduklarını mı sandın? (onlardan başka çok daha acaip ayetlerimiz vardır. Arzı yeşertip sonra kurutmamız da şaşılacak ayetlerimizden değil midir?)

  10. O gençler mağaraya sığındılar: Rabbimiz, bize katından bir rahmet ver ve bize şu işimizden bir çıkış yolu hazırla!" dediler.

  11. Bunun üzerine mağarada nice yıllar onların kulaklarına ağırlık vurduk (onları derin bir uykuya daldırdık)

  12. Sonra onları uyandırdık ki, (onların uyuma müddetleri hakkında ihtilaf eden) iki zümreden hangisinin, (onların) kaldıkları süreyi daha iyi hesabedeceğini bilelim.

  13. Biz sana onların haberlerini gerçek olarak anlatıyoruz: Onlar Rablerine inanmış gençlerdi. Biz de onların hidayetlerini artırmıştık.

  14. Kalblerinin üstüne metanet bağlamıştık. Kalktılar, dediler ki: "Rabbimiz göklerin ve yerin Rabbidir. Biz O'ndan başkasına Tanrı demeyiz. Yoksa saçma söylemiş oluruz."

  15. Şunlar, şu kavmimiz O'ndan başka tanrılar edindiler. Onların tanrı olduğuna açık bir delil getirmeleri gerekmez miydi? Allah'a karşı yalan uydurandan daha zalim kim olabilir?

  16. (İçlerinden biri şöyle dedi): "Madem ki siz onlardan ve Allah'tan başka taptıkları şeylerden ayrıldınız, o halde mağaraya sığının ki, Rabbiniz size rahmetinden bir parça yaysın (rızkınızı açıp bollaştırsın) ve (şu) işinizden size yararlı bir şey hazırlasın."

  17. Güneşi görürsün, doğduğu zaman mağaralarından sağa doğru eğiliyor, battığı zaman da sola doğru onları makaslayıp geçiyor (hiçbir halde onların üzerine düşüp kendilerini rahatsız etmiyor) ve onlar, mağaranın geniş bir dehlizi içindedirler. Bu (durum), Allah'ın ayetlerindendir. Allah kimi doğru yola iletirse o, yolu bulmuştur; kimi de sapıklıkta bırakırsa, artık onun için yol gösteren bir dost bulamazsın.

  18. Uykuda oldukları halde sen onları uyanıklar sanırsın onları (uykuda) sağa sola çeviririz. Köpekleri de girişte iki kolunu (ön ayaklarını) uzatmış vaziyettedir. Onların durumunu görseydin, mutlaka onlardan dönüp kaçardın. Ve onlardan içine korku dolardı.

  19. Yine böyle onları dirilttik ki, kendi aralarında (birbirlerine) sorsunlar: İçlerinden biri: "Ne kadar kaldınız?" dedi. "Bir gün, ya da günün bir parçası (kadar kaldık)." dediler. (Fakat işin içyüzünü iyice bilmediklerinden herşeyi en iyi bilenin Allah olduğunu ifade ettiler): "Ne kadar kaldığınızı Rabbiniz daha iyi bilir, dediler, birinizi şu gümüş (para) ile şehre gönderin, baksın, hangi yiyecek daha temiz (ve nefis) ise ondan size bir azık getirsin; fakat çok dikkatli davransın, sakın sizi birisine sezdirmesin."

  20. Çünkü onlar sizi ellerine geçirirlerse taşlayarak öldürürler, yahut kendi dinlerine döndürürler ki, o takdirde asla iflah olamazsınız.

  21. (Nasıl onları uyutup sonra uyandırdıksa yine) böylece onları (bazı insanlara) buldurduk ki, Allah'ın (öldükten sonra diriltme) va'dinin gerçek olduğunu ve (Duruşma) saatin(in geleceğin)de asla şüphe olmadığını bilsinler. (Bulanlar), o sırada kendi aralarında onların durumlarını tartışıyorlardı: "Onların üstüne bir bina yapın!" dediler. Rableri onları daha iyi bilir. Onların işine gaalip gelen(yetkili)ler: "Mutlaka onların üstüne bir mescid yapacağız" dediler.

  22. Görülmeyene taş atar gibi: "Onlar üçtür, dördüncüleri köpekleridir" diyecekler; "Beştir, altıncıları köpekleridir" diyecekler. "(Hayır,) Yedidir, sekizincileri köpekleridir.' diyecekler. De ki: "Onların sayısını Rabbim daha iyi bilir. Onları bilen azdır. Onun için onlar hakkında, sathi tartışma dışında, derin münakaşaya girme ve onlar hakkında bunlardan hiçbirine bir şey sorma.

  Bu âyet meallerini niçin yazdım?

  Hayırlı akşamlar.

  Nuhoğlu.


 4. nuhoğlu
  Devamlı Üye
  Selâmun Aleykum !


  Alıntı:

  Ehl-i Beyt'ten Mehdi adında bir zat kaçınılmaz olarak zuhur edecek, İslam topraklarına hakim olacak, Müslümanlar kendisini izleyecek ve O, Müslümanlar arasında adaletle, hakkaniyetle davranacak, dini sağlamlaştıracak. Ondan sonra Deccal ortaya çıkacak ve Mesih (Hz. İsa) inerek Deccal'ı öldürecek veya öldüdürülmesinde Mehdi'ye yardım edecektir.


  (et-Tac'ül-Camiü Lil-Usul, C.5, s.341)


  Sayın " şaf_ak " ve sayın " islami 17 " ; Verdiğiniz bilgiler tutarsızlık içeriyor.

  Hayırlı akşamlar.
  Nuhoğlu.

 5. şaf_ak
  ...MüPteLaNıM...
  dikkat ederseniz ben forumdan üstelikte kaynağı belli olan bir alıntı yaptım "benim bildiğim" diye başlayan ya da altında kendi nickim yazan bi yorum yapmadım!!!

 6. nuhoğlu
  Devamlı Üye
  Selâmun Aleykum !'

  dikkat ederseniz ben forumdan üstelikte kaynağı belli olan bir alıntı yaptım "benim bildiğim" diye başlayan ya da altında kendi nickim yazan bi yorum yapmadım!!!
  Sayın "şaf_ak" ; dikkat ettim. Forumdan alıntı yapmışsınız. Yorum yapmamışsınız bunu da biliyorum. Lütfen üstünüze alınmayınız.

  Verdiğiniz bilgiler tutarsızlık içeriyor.
  Demişim. Siz de dikkat ediniz. Maksadımı anlamaya çalışınız.
  Hayırlı günler.
  Nuhoğlu.

 7. Misafir
  En ilkde Deccal gelecek ondan sonra subyan çıkacak ondan sonra Hz mehdi zühurt edecek ondan sonra Hz isa gelecek

+ Yorum Gönder
mehdimi önce gelecek deccal mi,  deccal mehdi den önce mi çıkacak,  mehdimi deccal mi önce gelecek ,  mesih mi deccal mi once gelecek,  deccal mı mehdimi önce gelecek ,  mesih deccal habgisi daha once gelecej,  deccal mehdi