+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Ameller niyetlere göredir sözünü açıklarmısınız Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Ameller niyetlere göredir sözünü açıklarmısınız

  Sual: ameller niyetlere göredir sözünü açıklarmısınız.. ben namazı mı kııyorum ibdetlerimi tam şekilde yapamasamda yapmaya çalışıyorum ama içimde hep iyilik yapmak geliyor bir günah işleyeceğim zaman bazen vazgeçiyorum yaptığımda ise çok huzursuz oluyorum hep iyi düşünmek gerekiyor.. ? 2. Katade
  Devamlı Üye

  Cevap: Ameller niyetlere göredir sözünü açıklarmısınız


  Reklam  Cevap: Ameller niyetlere göredir sözünü açıklarmısınız

  “Ameller niyetlere göredir...” hadisi, amellerin maksat, gaye ve amaçlarına göre değerlendirileceğine işaret etmektedir. Bu hadis-i şerif, ilahî değerlendirmenin sadece kişinin işi veya sözüyle ilgili değil, aynı zamanda kalbin samimiyetle devreye girip girmemesiyle de yakından ilgili olduğunu göstermektedir.

  Hadisin tamamı şöyledir: Hz. Ömer (r.a.) anlatıyor: Hz. Peygamber (a.s.m.) buyurdu ki:

  Ameller niyetlere göredir. Herkese niyet ettiği şey vardır. Öyleyse, kimin hicreti Allah’a ve Resûlüne ise, onun hicreti Allah’a ve Resûlünedir. Kimin hicreti de elde edeceği bir dünyalığa veya nikahlayacağı bir kadına ise, onun hicreti de o hicret ettiği şeyedir.”(Buhari, Nikah,5; Müslim, İmaret, 155)

  Bu hadisin vürud sebebi olarak şöyle bir olay nakledilmektedir: Hz. Peygamber (a.s.m.) Medine’ye hicret ettikten sonra, Müslümanlar da bu yola koyuldular. Hicret edenlerden biri de Ümmü Kays adında bir kadındır. Bununla evlenmek düşüncesinde olan bir erkek, kadının: “Hicret etmezsen seninle evlenmem.” demesi üzerine, onunla evlenmek için hicret eder ve Medine’de evlenirler. Herkes Allah ve Resulünün rızasını kazanmak için hicret ederken, sırf Ümmü Kays’la evlenmek için hicret eden bu şahsın niyeti herkesçe bilindiği için, adama Ümmü Kays’ın Muhaciri manasında “Mühaciru Ümmü Kays” lakabı takılmıştır. Böylece niyet ve nazarın nasıl ‘kömürü elmasa; elması kömüre dönüştüren bir iksir’ olduğu gerçeği, bir kez daha teyit edilmiştir

  MUMSEMA.COM.

 3. melle
  Devamlı Üye
  " Ameller niyetlere göredir " Hadisi Şerif i açıklayabilir misiniz ?

  Yaptığımızı işlerin tümü iyi veya kötü olması, Allah için veya başkaları için yapılması "niyet"imize bağlıdır.
  Örneğin, Bir adam ibadete niyet etmeden aynı hareketleri yapsa ibadet olmaz.

+ Yorum Gönder
ameller niyetlere göredir