+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Yardım yapmak isteyen kimleri tercih etmelidir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Yardım yapmak isteyen kimleri tercih etmelidir?


 2. menzil_guller
  Ya Hayy

  --->: Yardım yapmak isteyen kimleri tercih etmelidir?


  Reklam  Cevap: yardım yapmak isteyen yada zekat ve sadaka verecek olanlar, verilmesi uygun olanlardan istediklerine verebilirler.

  Ancak bir sıra gözetmek isterse, evlenip başka aileye karışmış ihtiyaç sahibi kız-oğlan kardeşlere, sonra bunların çocukları olan yeğenlere, damada, ayrı evde yaşayan ihtiyaç sahibi geline, kayınvalideye, halaya, teyzeye, dayıya, diğer akrabalara, komşulara ve özellikle ihtiyaç sahibi öğrencilere, bunların vekillerine zekatta ve fitrede öncelik tanınmalıdır.

  Bir kimsenin yakınlarının geçimini sağlarken öncelik vereceği kimseler ise hadis-i şerifte şöyle belirlenmiştir: Ebû Hûreyre (r.a) nakleder: "Bir adam Resûlullah (s.a.s)'a gelerek şöyle dedi: Ey Allah'ın elçisi! Benim yanımda bir dinar para var, nereye sarfedeyim? Hz. Peygamber; "Kendi ihtiyacın için sarfet" buyurdu. Adam: "Yanımda başka bir dinar daha var" dedi. Hz. Peygamber; Eşine sarfet" buyurdu. Adam dedi: "Başka bir dinar daha var". Hz. Peygamber; "Çocuklarına sarfet" buyurdu. Adam:

  "Bir dinar daha var" dedi. Hz. Peygamber, onu da hizmetçisine harcamasını söyledi. Son bir dinar daha olduğunu söyleyince de; "Sen onu nereye harcayacağını daha iyi bilirsin" buyurarak, bu konuda onu serbest bıraktı" (Ahmed b. Hanbel, II, 251, 471; Nesâî, Zekât, 54).

  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet

 3. Ecrinim
  Hüvel Baki..
  güzel bilgiler için Allah c.c. razı olsun menzilim,ellerine sağlık

 4. meçhul_100
  ˙·٠• FiLiSTiN•٠·˙
  faydalı bilgiler için saol ,ellerine sağlık,Allah c.c. razı olsun ablacım,selam ve dua ile..

+ Yorum Gönder