+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Kısmet açmak için... Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Kısmet açmak için...

  Sual: 40 yaşına gelmeme rağmen bir türlü kısmet olup da evlenemedim. hocaya götürdüler, büyü var dendi. buna itibar etmek istemiyorum, sitenizdeki ve çeşitli sitelerdeki bununla ilgili yazılar da hocalara itibar etmememi öğütlüyor. peki bu durumda, yani kısmetimin açılması, yani evlenebilmek için ne yapmalı, ya da hangi duaları okumalıyım. (bugüne kadar cuma suresi, meryem suresi, duhan suresi gibi bir çok sure ve çeşitli namazlar da kıldım) çözüm nedir? selam ve dua ile... ? 2. Muhammed
  الله اكبر

  Cevap: kısmet açmak için...


  Reklam  Cevap: Aşağıda hocalarımız daha önce vermiş oldukları cevabı verdim.İnşaallah Hayırlı bir eşle evlenirsiniz.
  Bu sorunuza, değerli bir ilim adamımızın bu husustaki biraz farklı zaviyeden yazdıklarıyla cevap vermek istiyorum. Aslında o dediğiniz hususta tabii ki pek çok dualar var havâs kitaplarında… Onlara da dileyen herkes ulaşabilir.


  “Kısmetin kapalı olup olmadığını insan bilemediğinden, kendi isteği olan bir şeyi elde etmek için bazı sebeplere teşebbüs etmesi gerekir. Bu sebeplere teşebbüsten sonra şayet istediğimiz şeyi elde edersek, şükrederiz. Şayet istediğimz şey elde edilmez ise, o zaman ‘hakkımızda hayırlı değilmiş’ deyip, verilmediği için ve ahirette isteğimizin daha güzelinin verileceğine iman edip yine şükretmek gerekir.

  Kısmet beklemelerde yanlış yorumlardan uzak kalınmalıdır. Bazı kimselerde yanlış bir kısmet bağlama anlayışı görülmektedir.

  Evham ve sü-i zanna kapılan bu kimseler tereddüt etmeden konuşabiliyorlar:

  – Kızımızın ya da oğlumuzun kısmeti bir türlü çıkmıyor, çıkınca da anlaşmayla sonuçlanmıyor, bir bahane bulunup iş bozuluyor! Demek ki kısmetini bağlamışlar. Zaten falan ve filan komşulardan da şüphe ediyoruz.. diye hüküm verebiliyorlar.

  Halbuki Allah (cc), hiçbir insana bir başkasının kısmetini bağlama imkan ve salahiyeti vermemiştir. Bu sebeple, kısmet bağlanması diye bir olay olamaz. Ama kısmet beklenmesi diye bir gerçek olur.

  Demek ki mesele, kısmet bağlanması değil kısmetin beklenmesi meselesidir.

  Şunu hiç unutmamak gerektir ki, Allah yarattığı kulunun kısmetini asla bağlamaz. O kadar bağlamaz ki, dünyada evlenemeden vefat edenleri bile Cennette otuz üç yaşında en güzel bir Cennet genci olarak olarak evlendirir, kısmetini yine karşısına çıkarır, asla kısmetsiz bırakmaz. Onlar da o zaman asla pişmanlık duymazlar dünyadaki bekleyişlerinden dolayı. Çünkü Cennet evliliği dünyadakiyle kıyaslanamayacak kadar özel ve güzel bir evlilik olur.. Bütünüyle mutluluk ve saadet kaynağı halini alır.

  Bence burada unutulmaması gereken en mühim nokta şu olmalıdır.

  Dünyadaki kısmetini bekleyenler bekleme süresini büyük bir fırsat bilmeli, bu sıralarda kendi özelliklerini geliştirip vasıflarını çoğaltmayı hedef almalı, vasıfsız işçi durumundan çıkıp aranan vasıflı aday özelliğini kazanmalı, kendini bir çok vasıflarla değerli durumuna getirmelidir. Çünkü denklik dünyada da ahirette de esastır. Dünyada vasıflı olanlar Cennette de vasıflılarla evlenirler. Bu bakımdan da kısmet bekleme devresini güzel vasıfları kazanma, çoğaltma devresi olarak düşünmeli, yüksek vasıflılara layık hale gelmeye gayret göstermelidir.

  Zaten beklemenin bir faydalı yanı da, güzel vasıflarını çoğalt ikazını yapıyor olmasıdır.”


+ Yorum Gönder
kısmet açmak için cuma suresi,  19 cuma suresi ve k,  Meryem suresi kismet acarmi,  yasin suresi ile kismet acmak