+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Hatim ne zaman indirilir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Hatim ne zaman indirilir?


 2. Ateş-i Bahar
  Kıdemli Üye

  --->: Hatim ne zaman indirilir?


  Reklam  Cevap: elbette istediginiz her zaman hatim indirebilirsiniz kardesim bunun zamani yoktur..

  kurani okuyalim anlayalim yasayalim insaAllah..


 3. Desert Rose
  Silent and lonely rains


  Kur’an-ı Kerim’i başından sonuna kadar yüzünden veya ezbere okuyarak bitirmeye hatim denir. Esas gaye haline getirilmesi gereken hatim ise, Kur’an’ın kendisini bir taraftan dil ile okurken bir taraftan da onu anlamaya çalışmak, anladıklarımız üzerinde düşünmek ve onu hayatımıza hayat kılmaktır. Hatim, kelime anlamı ile, Kur´an'ı Kerimi yüzünden başından sonuna kadar okumaktır.

  Kur´an okumanın fazileti, adabı konusunda bilgi sahibi olmanın yararlılığı şüphe götürmez. Hz.Peygamber, Kur'an okumanın erdemliliği hakkında ümmetine unutulmaz öğütler vermiştir. Biz sadece ikisinin anlamına işaret edelim: "Ümmetimin ibateninin en üstünü Kur'an okumaktır." "Sizin enhayırlınız, Kur´an'ı öğrenip onu, başkasına da öğreteninizdir."
  Hatmin fazileti: Hatim hadisin ifadesiyle Allah’a sevimli olan amellerdendir. Bu hadis Tirmizi’de şöyle geçmektedir: İbni Abbas (radıyallahu anhüma) anlatıyor: "Bir adam: "Ey Allah'ın resulü, Allah'a hangi amel daha sevimlidir?" diye sordu. Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm): "Yolculuğu bitirince tekrar yola başlayan" cevabını verdi. Adam "Yolculuğu bitirip tekrar başlamak nedir?" diye sorunca: "Kur'ân'ı başından sonuna kadar okur, bitirdikçe yeniden başlar" cevabını verdi." (Tirmizî, Kırâat 4)


+ Yorum Gönder
hatim ne için indirilir,  hatim ne zaman indirilir