+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Kadınların muaayyen günlerinde hangi duaları okuyabilir nasıl ibadet edebilir Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Kadınların muaayyen günlerinde hangi duaları okuyabilir nasıl ibadet edebilir


 2. imam
  Üye

  Cevap: Kadınların muaayyen günlerinde hangi duaları okuyabilir nasıl ibadet edebilir


  Reklam  Cevap: Hayız ve nifas hâlinde olan bir kadına Kur'an okumak haramdır.

  Fatiha dua niyetiyle okunabilir. Ayrıca Kur’andaki duaya benzeyen ayetler de Kur’an okuma niyetiyle değil de dua maksadıyla okunabilir. Mesela; Rabbena atina fiddünya haseneten ve filahireti haseneten ve gına azabennar gibi.

  Aynı şekilde sevinçli bir haber duyan bir kimse “Elhamdülillah” diyebilir. Üzücü bir haber duyan da “İnna lillah ve inna ileyhi raciun” diyebilir. (İbrahim Halebi, Halebi, Sağir, s.37-39; İbn-i Abidin, Haşiyetu Reddi’l-Muhtar, 1/293)

  İmam Malik’e göre hayızlı kadın mazeretli olduğundan ve Kur’an okumaya da muhtac olmasından dolayı cevaz vermiştir. Ancak hayız kanı kesildikten sonra gusl etmeden önce okuyamaz. (Zuhayli, el-Fıkhu’l-İslamî, 1/471)

  Diğer yandan zikir çekebilir dua edebilir. Bunlara bir mani yoktur. Hatta özel günlerindeki bir bayanın kıbleye doğru oturarak zaman zaman tesbih çekmesi dua etmesi isabetli bir davranış olur böylelikle adet gördüğü günlerinde bu şekilde manen beslenmiş olur.

  Hayızlı ve nifaslı kadınların veya cünüplerin kunut vesaire gibi çeşitli duaları okumalarında, tesbih ve tehlil kelimelerini söylemelerinde ve Hazret-i Peygambere salât ve selâm getirmelerinde hiçbir mahzur yoktur. Hayız ve nifaslı halde olanlar, Kur'an-ı Kerîm'i okuyamamakla beraber, onu dinleyebilirler.

  Kur'an Kursu öğretmenliği veya hafızlık yapan bir kadın, hayız hâlinde öğretim işini yardımcısına yaptıracaktır. Yardımcısı yoksa Hanefî ulemasından Kerhî ve Tahavî'ye göre öğretimini devam ettirecektir. Kerhî: Öğretmen veya öğrenci hanım hayız hâlinde kelime kelime, Tahavî ise, yarımşar âyet söylemekle öğretim yapılmasında 'beis yoktur' demişlerdir.

  Netice itibariyle İslam alimlerinin çoğunluğu Hanefî, Şafiî ve Hanbelî mezhebine göre hayızlı ve cünüp olan Kur’an ayetlerinden okuyamaz. (Zuhayli, el-Fıkhu’l-İslamî, 1/471)

 3. Misafir
  Biz okulumuz gereği Kuran okumak zorunda kalıyoruz ne yapmamız doğru olur? ??? Şimdiden sağolun

 4. Misafir
  Hocana söyle anlar heralde eger bayansa erkekse de hocam okuyamam özel durumum var falan diyebilirsin

 5. Misafir
  İnşirah kevser gibi sureleri okuyabilirmiyiz

 6. arifselim
  Yönetici
  Adetliyken kuranı kerimden sure olan kevser ve inşirah gibi sureleri de okumak caiz değildir haramdır.

 7. Misafir
  Merhabalar adetli iken Vakıa okunurmu ben 8 gün önce bu duaya başladım 41 gün boyunca hergün arttırarak okuyorum ama çözemedim adetli iken okunurmu okunmaz mi.

 8. arifselim
  Yönetici
  Merhabalar hanım kardeşim. Adetliyken vakıa suresi okunamaz. Çünkü kuranı kerimden hiç bir sure ve hiç bir ayet okunması caiz değildir. Adet bittikten sonra kaldığınız yerden okumaya devam edersiniz.

 9. Misafir
  Mereba bn aksamlari sure okumadam yatamamm ozel durumlardan oturu ama adetkende okuya bilirmiyimm okumassam uyuyamiyprumda acill cvp verebirmisiniz lutfenn...

  Mrb ben sure okumadan (nas,felak,fatiha,salik-barik,kevser vb)surelerimi okumadan yatamiyorum ozel sebeplerden dolayi suanda hastayim okusam gunahmi okumassam nasil uyuyacagimi bilmiyorumm ....okusam olurmu ne yapmaliyim aci lutfenn...

 10. arifselim
  Yönetici
  Merhaba kardeşim. Kuranı kerimden ayet ve sureleri adetliyken okumak caiz değildir. Bu sureler yerine her çeşit duaları okumak caizdir. Salli barik duaları ayet değildir.

 11. Misafir
  Kadınlar reglyken Ya hayyu ya kayyum fela yefûtü sey'ün min ilmihî velâ yeüduh zikrini çekebilirmi?

 12. Şem'a
  YÖNETİCİ
  Kadın regl iken esma dualarını okuyabilir caizdir. Ya Hayy Ya Kayyum Ya Allah gibi

+ Yorum Gönder
kadınlar adetliyken hangi duaları okuyabilir,  kadınlar özel günlerinde hangi duaları okuyabilir,  bayanlar özel günlerinde hangi duaları okuyabilir,  adetli kadın hangi duaları okuyabilir,  kadınlar regl döneminde hangi duaları okuyabilir,  adetliyken hangi duaları okuyabiliriz,  kadınların özel günlerinde okuyabileceği dualar