+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Allaha ve ahiret gününe inandığımız halde neden dünya işlerine bu kadar çok ehemmiyet veriyoruz? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Allaha ve ahiret gününe inandığımız halde neden dünya işlerine bu kadar çok ehemmiyet veriyoruz?


 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  --->: Allaha ve ahiret gününe inandığımız halde neden dünya işlerine bu kadar çok ehemmiyet veriyoru


  Reklam  Cevap: İnsan da kör hissiyatlar bulunmaktadır. Kör hissiyat mertebesi adeta mazi ve müstakbelden habersizdir. Geleceği düşünmez. Anlık lezzeti düşünür. Nefis ve heva gibi duygular hazır zamandaki lezzetleri düşünür.
  Bediüzzaman Hazretleri bu hususu şöyle açıklamaktadır: "Hem insanda hissiyat galip olsa, aklın muhakemesini dinlemez. Heves ve vehmi hükmedip, en az ve ehemmiyetsiz bir lezzet-i hazırayı ileride gayet büyük bir mükâfâta tercih eder. Ve az bir hazır sıkıntıdan, ileride büyük bir azâb-ı müeccelden ziyade çekinir. Çünkü tevehhüm ve heves ve his, ileriyi görmüyor, belki inkâr ediyorlar. Nefis dahi yardım etse, mahall-i ımân olan kalb ve akıl susarlar, mağlûp oluyorlar. şu halde, kebâiri işlemek imansızlıktan gelmiyor, belki his ve hevesin ve vehmin galebesiyle akıl ve kalbin mağlûbiyetinden ileri gelir."(Lemalar, s. 70).
  Sorularla İslamiyet

+ Yorum Gönder