+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Geceleri kapıyı kapatınız. Zira şeytan kapanan bir kapıyı açamaz hadisini açıklar mısınız? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Geceleri kapıyı kapatınız. Zira şeytan kapanan bir kapıyı açamaz hadisini açıklar mısınız?


 2. hande82
  Rabbena lâ tüziğ kulûbenâ

  --->: Geceleri kapıyı kapatınız. Zira şeytan kapanan bir kapıyı açamaz hadisini açıklar mısınız?


  Reklam  Cevap: Hz. Cabir anlatıyor: Peygamberimiz (a.s.m) şöyle buyurdu: “Güneş batıp gece karanlığı bastığında, yahut akşamladığınız zaman, çocuklarınızı dışarı çıkmaktan men ediniz. Çünkü, şeytanlar o sırada etrafa dağılırlar, faaliyete geçerler. Geceden bir saat/biraz zaman geçtikten sonra çocukların eve gelmelerini sağlayın ve kapıları kapatın/kilitleyin ve Allah’ın adını anın. Çünkü, şeytan kapalı bir kapıyı açmaz. Su kırbalarının ağzını bağlayın ve Allah’ın adını anın. Yiyecek kaplarınızı -küçük bir örtüyle de olsa- örtün ve Allah’ın adını zikredin. Ve çıralarınızı/lambalarınızı söndürün”</STRONG> (Buharî, Eşribe, 22).

  - Hadis sahihtir.</STRONG> Genel olarak bu hadiste, gecelerde alınması gereken tedbirlerden söz edilmiştir.

  - Konuyu anlamak için özellikle geceleyin dışarının karanlığa boğulduğu, dışarılarda ışığın bulunmadığı, her tarafta zararlı haşerelerin olduğu devirleri düşünmek gerekir. Böyle bir ortamda, geceleri çocukların her zaman zarar görmeleri mümkündür. Kapların ağzının ve kapıların kapanması her zaman için geçerli bir tedbirdir.

  - Şeytanlar, bir yandan fare ve diğer haşereleri zarar vermeye yönlendirmeleri söz konusu olduğu gibi, bu tür zararlı haşerelere, parazitlere, virüslere de -şeytan gibi sinsice zarar verdiklerinden ötürü- mecazî anlamda şeytan olarak isimlendirilmiş olabilir. Fare olsun, sinek olsun vs. -görünen, görünmeyen- haşereler olsun, zaralı oldukları için kapların ağzını kapatarak onlardan korunmak gerekir.

  "Şeytan, kapalı kapıyı açamaz"</STRONG> sözü, bu emrin şeytanların ve şeytan gibi varlıkların, insanların içine karışmasını önlemeye yönelik bir tedbirdir. Şeytanın durumunu belirterek bunun nedeninin de açıklanması, ancak peygamberlerin bilebileceği gizli bir konuya dikkat çekmek ve uyarmak içindir.
  selametle..

 3. nurya
  Devamlı Üye
  ama yazın bunaltıcı sıcaklarda balkon kapılarımız pencerelerimiz hep açık olur, bence bunlar eskide kaldı şimdi zamançok değişti her yer aydınlık eski zamanlarda yatsı namazından sonra gün biter herkesler ışık olmadığı için yatarmış onun içinde kapı pencereler kapanırmış ama şimdi öylemi her yer ışıl ışıl sabaha kadar aydınlık kapı pencerenin açık olmasında sorun yok yeterki yattığımız zaman felak-nas-üç ihlas bir fatiha okuyup öyle yatalım.

+ Yorum Gönder