+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden İstanbulun fethinden sonra yapılan ilk cami? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  İstanbulun fethinden sonra yapılan ilk cami?


 2. Muhammed
  الله اكبر

  Cevap: istanbulun fethinden sonra yapılan ilk cami?


  Reklam  Cevap: İstanbulun ilk camisi Arap camisidir.

  İstanbul'un ilk camisi, İstanbul'u kuşatmaya gelen İslam orduları tarafından 1296 sene önce yapılmıştı. İstanbul'da ilk ezan burada okunmuştu. Daha sonra kiliseye çevrilen bu yer, İstanbul'un Fatih Sultan Mehmet tarafından fethedilmesiyle tekrar camiye dönüştürüldü.

  715 yılında Emevi Halifesi Velid'in vefat etmesiyle yerine Süleyman Abdülmelik geçti. Süleyman devrinin en önemli olaylarından biri İstanbul'un fethine yeniden teşebbüs edilmesidir. Süleyman, kardeşi Mesleme'yi İstanbul'un fethi için hazırlanan orduya başkomutan tayin etti.
  Arap Camii'ni Mesleme bin Abdülmelik 715 yılında yaptırmıştı. Orduda bulunanlar 7 sene süreyle burada ibadet etmişti. Bu bina daha sonra 1232 yılllarında Dominiken Papazları tarafından kilise olarak kulanıldı. Kilise haline getirildiğinde yapılan çan kulesi günümüzde minare olarak kullanılmaktadır. Minare olarak kullanılan dikdörtgen şeklindeki yerin 102 basamağı vardır. İstanbul'un fethinden sonra burası yeniden cami oldu.
+ Yorum Gönder