+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden İslamda suçu yüze vurmak ve yüzleştirmek Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  İslamda suçu yüze vurmak ve yüzleştirmek

  Sual: S.aleykum
  Sizden öğrenmek istediğim şey; dinimizde, taraflardan birinin yalan söylemesi durumunda yüzleştirme yapmanın caiz olup olmadığıdır.Yani,işlenmiş olan bir suçun yalan dahi olsa,ortaya doğrunun çıkması ve olayın çözüme ulaştırılması için yüzleştirme yapılmasına yüce dinimizin bakışı nasıldır? Ben daha bir çocukken annem,'' kızım arkadaşlarınla tartışırken bile kimsenin suçunu yüzüne vurma! bu günahtır.Rabbımız ,''ben sizin suçunuzu yüzünüze vuruyor muyum ki,siz yapacaksınız.'' buyurmuş,derdi. Ancak, annemin söylediği bu nasihatın,bir ayet yada hadise dayandığından emin degilim.Bu konuda bilgilendirilmek istiyorum.Eğer sorum hakkında bilgi verecek olursanız, lütfen bununla ilgili ayet ve hadislerinde kaynak olarak gösterilmesini cok rica ediyorum. ? 2. meçhul_100
  ˙·٠• FiLiSTiN•٠·˙

  --->: İslamda suçu yüze vurmak ve yüzleştirmek


  Reklam  Cevap: ve aleykumusselam ve rahmetullah kardeşim..

  İnsanları rencide edecek şekilde ve topluluk içerisinde hatalarını yüzüne vurmak ve bundan dolayı onu kınamak caiz değildir
  SİE
  Allah Teâlâ, Kur'ân-ı Kerîm'in birçok ayetinde, mü'minlerin kusur ve hatalarını örttüğünü ifade buyurmaktadır.
  "İman ederek salih amel işleyenlerin hatalarını andolsun ki, örteriz ve onları yaptıkları amellerden daha güzeli ile mükafatlandırırız" (el-Ankebut, 29/7).

  Hataları örtmek hususunda, Hz. Peygamber (s.a.s) mü'minleri teşvik etmektedir: " Kim, dünyada müslüman kardeşinin ayıbını örterse, Allah da onun ayıbını âhirette gizleyip kapatır" (Müslim, Birr, 58, 72).


 3. Misafir
  biri benim yapmadığım şeyi arkamdan yaptığımı söylüyor yani iftira atmış olmuyo mu,bununla yüzleşmek doğru değil mi?

 4. @mir
  âb ü kil
  çok önemli bir konu değilse yukarda verilen linklerdeki bilgileri okuyun

  size iftira atanlarla uğraşır da iftira atıldığını isbatlarsanız en fazla aklanırsınız
  isbatlayamazsanız daha da kötü duruma düşersiniz
  atılan iftiraya inanmayanlar bile inanmaya başlarlar

  ama sizi atılan iftiradan dolayı oralı olmazsanız hiç ilgilenmezseniz
  tanıdıklarınızdan hangisinin gerçek dost olduğunu anlarsınız
  zira iftira sizin hiç yapmayacağınız bir konu hakkında ise
  inananlar sahte dostlarınızdır
  inanmayanlar ise gerçek dost

  ayrıca siz oralı olmazsanız ve masumluğunuz isbatlanırsa sadece aklanmakla kalmazsınız
  insanların gözündeki değeriniz de artar

  hatta size iftira atana hiç iftira atmamış gibi davranırsanız Allah katındaki dereceniz de aratabilir:
  "Namuslu ve hür kadinlara (zina isnadiyla) Iftira atan, sonra da (bununla ilgili olarak) dört sahit getirmeyen kimselerin (her birine) seksen degnek vurun. Onlarin ebedî sahitliklerini kabul etmeyin. Onlar fâsiklarin ta kendileridir. Ancak (bu hareketlerine) tövbe edip durumlarini islah edenler müstesnâdir. Çünkü Allah çok yarligayici, çok esirgeyicidir" (en-Nûr, 24/4-5).Ayetlerde, zina Iftirasi atanlar için üç ayri hüküm konulmustur:
  1- Iftiraciya seksen sopa vurulacak
  2- Sahitligi ebediyyen kabul edIlmeyecek
  3- Allah'in taatindan çiktigi için fâsiklikla vasiflandirilacak.
  Iftira eden, pisman olur, tövbe ederse fâsiklik vasfini üzerinden kaldirmis olur (M. Ali es-Sabûnî, Kur'an-i Kerîm'in Ahkâm Tefsîri, II, 107).
  Bu ayetlerin inmesi üzerine Resulullah (s.a.s) (Aişe validemize zina iftirası atan) Hassan, Hamne ve Mistah'a zina Iftirasi cezasi olarak seksener degnek vurdurdu. Abdullah b. Übeyye'ye bu ceza tatbik edIlmedi (Muhammed Rida, Muhammed (s.a.s), Misir 1357/1938, s. 303).
  Hz. Ebû Bekir kizina yapilan Iftiraya karistigi için Mistah'a vermekte oldugu yardimi kesmisti. Iftira cezasi tatbik edildikten sonra Cenabi Hak:
  "Sizden (dinde) fazilet ve (dünyada) servet sahibi olanlar, akrabalarina, yoksullara, Allah yolunda hicret edenlere vermelerinde kusur etmesin. Allah'in sizi yarligamasini sevmez misiniz? Allah çok yarligayici, çok esirgeyicidir" (En-Nur, 24/22) ayetini indirdi. Bunun üzerine Hz. Ebû Bekir:
  "Vallahi ben, Allah'in beni yarligamasini elbette arzu ederim. Vallahi ben, artik bunu ondan hiç bir zaman kesmem" dedi ve Mistah'a vermekte oldugu nafakayi vermeye tekrar devam etti (Buharî, Megazî, 34; Tefsîru'l-Kur'ân, 6; Müslim, Tevbe, 56).
  Iftira, içi baska disi baska olan Iki yüzlü münâfiklarin metodudur. Iftiradan sakinmak, Iftiraya ugrayan mazlumlara arka çikmak, zalim ve Iftiracilari yalanlamak gerekir.
  Ismail KAYA
  size atılan iftira çok ama çok büyükse yüzleşme taleb edebilirsiniz:
  Ashab-ı kiramdan Hilal b. Ümeyye (r.a), hanımına zina isnadında bulununca Rasûlüllah (s.a.s); dört şahitle bunu isbat etmesini, aksi halde zina iftirası cezası (kazif) uygulanacağını bildirdi. Bunu bir kaç defa daha tekrar etti. Hilâl b. Ümeyye şöyle dedi: Ey Allah'ın Rasûlü; bizden birimiz karısını bir erkekle zina hâlinde görüyor; delil istiyorsunuz. Seni hak olarak gönderen Allah'a yemin ederim ki, ben doğru söylüyorum. Şuna inanıyorum ki, Allah, benim sırtımı bu dayaktan kurtaracak şeyi sana indirecektir." (Buhârî, Şehâdât, 21, Tefsîru Sûre 24/3, Talâk, 28; Müslim, Liân, 11; Ebû Dâvud, Talâk, 27; A. b. Hanbel, I, 273, III, 142.)
  Bu olay üzerine aşağıdaki "mulâane âyeti" indi.

  "Hanımlarına zina isnat edip de, kendilerinden başka şahitleri olmayanların şahitliği, doğru söyleyenlerden olduğuna dair dört defa Allah'ı şahit tutup yemin etmesiyle olur. Beşinci defasında, eğer yalan söyleyenlerden ise, Allah'ın lanetinin kendi üzerine olmasını diler. Kadının da kocasının yalancılardan olduğuna dair, Allah'ı dört defa şahit tutup yemin etmesi, cezayı kendisinden kaldırır. Beşinci defasında; kocası doğru söyleyenlerden ise, Allah'ın gazabının kendi üzerine olmasını diler." (en-Nûr, 24/6-9.)

  Ayetin ilk uygulaması Hilâl ailesi üzerinde oldu. Hz. Peygamber, Hilâl'i çağırdı. Hilâl, doğru söylediğine dair, dört defa Allah'ı şahit tutup, beşincide, eğer yalan söylüyorsa, Allah'ın lanetinin kendi üzerine olmasını istedi. Sonra karısı getirtilerek, o da aynı şekilde yemin etti. Beşincide, eğer kocası doğru söylüyorsa, Allah'ın gazabının kendi üzerine olmasını diledi. Allah'ın elçisi sonra onların arasını ayırdı.(eş-Şevkânî, Neylü'l-Evtâr, y.y. 1250 H., VI, 268.)
  yalnız bu ikincisi çok tehlikelidir
  yalan yere yemin eden cehennemlik olur ki
  ufak bir şey için arkadaşının cehennemlik olmasına sebeb olmak iyi değildir

+ Yorum Gönder
dinimize g,  yalanı yüzüne vurmak doğru mu,  insanin yalanini yuzune vurmak,  kuranda ayet birinin hatasini yüzüne vurmamak,  kişinin yalanini yüzüne vurmak dogru olur mu,  yuzleşmek gunahmıdır,  birin aybini yuze vurmak