+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden İslamda şehit kime denir hadisi şerifle örnek verirmisiniz? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  İslamda şehit kime denir hadisi şerifle örnek verirmisiniz?

  Sual: islamda şehit kime denir hadisi şerifle örnek verirmisiniz ? 2. Fetva Meclisi
  Moderatör

  Cevap: islamda şehit kime denir hadisi şerifle örnek verirmisiniz?


  Reklam  Cevap: Şehit ne demek sözlük anlamı

  Şehid, kelime olarak kesin bir haberi veren, bildiğini söyleyen, hazır olan, bulunan, bir hadiseye şahid olan, şahitlik eden. Dinî anlamda, Allah rızası için, O'nun yolunda canını fedâ eden müslümana verilen isimdir. Ona bu ismin verilmesinin sebebi, cennetlik olduğuna şahitlik edilmiş olması veya onun Yüce Allah'ın huzurunda yaşıyor bulunması yahut ölümü sırasında meleklerin hazır bulunması yahut ta ruhunun doğrudan doğruya Daru's-Selâm'da (Cennet'te) bulunması veya Allah tarafından çeşitli mükâfatlarla mükâfatlandırılmış olmasıdır.

  Arapça bir kelime olan şehid, "şehi-de" fiilinden türemiş olan bir isimdir. Mastarı, şehâdettir. Şehidin çoğulu, "şuhedâ" ve "eşhâd" olarak gelir (el-İsfahânî, el-Müfredât, 267 vd.; et-Tahtavî, Haşiye ala Merâki'lFelâh, Mısır 1970, 516 vd).

  Hz. Muhammed (s.a.s)'in, şehîd olmanın fazileti hakkında söylemiş olduğu hadisin meali de şöyledir:

  "Cennete giren hiç bir kimse, dünya üzerindeki her şey kendisine verilse bile, dünyaya dönmek istemez. Ancak şehid müstesnadır. O, göreceği ikramdan dolayı tekrar dünyaya dönüp on defa daha öldürülmeyi (şehid olmayı) temenni eder" (Buhârî, Cihâd 6; Müslim, İmâre,108,109; Neseî, Cihâd 33).


+ Yorum Gönder
şehit kime denir