+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Zikir nedir? Nasıl yapılır? Mürşidsiz olmaz mı? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Zikir nedir? Nasıl yapılır? Mürşidsiz olmaz mı?

  Sual: zikir nedir nsl yapılır bu ibadetin formatı nedir mürşid olmadan yapılamazmı mürşid bir insan için ne kadar değerlidir ? 2. meçhul_100
  ˙·٠• FiLiSTiN•٠·˙

  --->: zikir nedir nsl yapılır mürşidsiz olmaz mı


  Reklam
 3. mumsema
  aydınlatmaya devam...
  Zikir nedir? Nasıl yapılır? Mürşidsiz olmaz mı?
  Zikir nasıl yapılır?
  Müşridsiz olmazmı?
  İSLAMDA ZİKİR NEDİR?
  Sözlükte "anmak, hatırlamak, yad etmek" anlamına gelen zikir, ıstılahta, Allah'ı anmak ve hatırlamak, O'nu unutmamak ve gaflet halinde olmamak, Allah kelimesini ve tekbir, tehlil, tesbih, tahmid cümlelerini tekrarlamak demektir. Zikir, Allah'ın yüceliğini dile getirmek ve manevî yetkinliğe ulaşmak amacıyla yapılır. Zikrin çoğulu ezkâr ve zükûrdür. Zikir, aynı kökten gelen kelimelerle birlikte, Kur'ân'da üç yüze yakın yerde geçmektedir. Bu âyetlerde "Allah'ı zikir" emredilmiş (Bakara, 2/152), Allah'ı zikreden müminlerden övgüyle söz edilmiş ve kendileri için mağfiret ve büyük mükâfatlar bulunduğu müjdesi verilmiştir (Ahzâb, 33/35). Hz. Peygamber de zikrin en faziletlisinin lâ ilâhe illallâh olduğunu (İbn Mâce, Edeb, 25) söyleyerek tevhid kelimesi ile zikirde bulunmanın önemine dikkat çekmiştir. Zikir, dil, kalp ve beden ile olmak üzere üç çeşittir. Dil ile zikir, Allah'ı güzel isimleri ile anmak, O'na hamdetmek, tesbihte bulunmak, dua etmek ve Kur'ân okumaktır. Beden ile zikir, bütün organların Allah'ın emirlerine uyması ve yasaklarından kaçınması ile olur. Kalp ile zikir ise Allah'ı gönülden çıkarmamaktır.  Zikir, AllahRasulunun yaptığı şekilde yapılır. Zikir ve dualar gibi kitaplardan yararlanılabilir. (İmam Nevevinin El-Ezkar/Zikirler adlı kitabı gibi)

  Mürşid şart değildir
  . Yalnız bir bilen ile mesafeler daha kolay ve hızlı kat'edilir.
  Bir bilen yani Alim biri yol gösterirde güzel olur.


+ Yorum Gönder
mürşidsiz zikir,  zikir nasıl yapılır,  neden mürşidsiz olmaz