+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Peygamber efendimiz ve dört halife zamanında ibadet edilen yerlerin adı mescid mi cami midir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Peygamber efendimiz ve dört halife zamanında ibadet edilen yerlerin adı mescid mi cami midir?

  Sual: Peygamber efendimiz ve dört halife zamanında ibadet edilen yerlerin adı mescid mi cami midir?
  Bizdeki mescid anlamı neden farklıdır? Peygamberimizin zamanında kürsü ve minber kullanılmış mıdır? ? 2. meçhul_100
  ˙·٠• FiLiSTiN•٠·˙

  --->: Peygamber efendimiz ve dört halife zamanında ibadet edilen yerlerin adı mescid mi cami midir?


  Reklam  Cevap: Arapça’da Mescid kelimesi, secde etmek, seccade ve secdeye varıldığı mekân manasına gelir. Onun için namazın kılındığı, secdenin yapıldığı mabet olan camilere daha çok Mescid adı verilmiştir. Kur’an’da Mescid-i Haram, Mescid-i Aksa, Mescid-i Nebevî(takva üzerine kurulan mescid)ler “MESCİD” adıyla zikredilmiştir.

  Cami kelimesi, toplayıcı, kalabalık bir grubu barındırıcı mekân manasına gelir. Fakat, Kur’an’da ibadet yerine Cami sözcüğü kullanılmamıştır.

  Kaynaklarda “Mescidu’l-cami” ifadesi, “mescidu’l-yevmi’l-cami” şeklinde açıklanmıştır(bk. Lisan). Yani buradaki cami bizim bildiğimiz cami manasında değil, Cuma günü için kullanılmıştır. Yani, “Mescidu’l-cami” Cuma mescidi anlamındadır.

  Öyle anlaşılıyor ki, Türkçe’de Mescid kelimesi -küçük-büyük fark etmeden- namazın kılındığı her mabet için kullanılırken, Cami kelimesi “toplayıcı”, cemaati kalabalık Cuma ve cemaati olan mescitler için kullanılmıştır. Bildiğimiz kadarıyla şu andaki teamüle göre, Mescit küçük cami için, Cami ise büyük mescit için kullanılmaktadır.

  Peygamber efendimizin Medine'deki Mescid-i Seadetinde Ashab-ı kirama hitap ettikleri zaman, uzun müddet ayakta durduklarını gören Ashab oraya bir hurma ağacı dikerek, Peygamberimizin ona dayanmasını rica etmişlerdi. Sonradan bir köle tarafından, ılgın ağacından üç kademeli olarak, her kademesi birer fasılalı ve iki karış kadar enli bir minber yapılmış ve Peygamberimiz, hitabelerini bu yüksekçe mevkiden, herkesi görerek irad etmişti. Bu minber üç veya dört ayaklı olup, arkasında dayanmak için üç sütunu olduğu ve Peygamberimizin üçüncü kademede oturup ayaklarını ikinci kademeye dayadıkları rivayet edilir.

  O vakitten beri camilerde hutbe için daha çok kademeli, taştan veya tahtadan minberler yapılmıştır.

  Hazret-i Ebu Bekir, Peygamberimize hürmeten minberin ikinci, Hazret-i Ömer ise her ikisine de hürmetinden dolayı birinci basamağında konuşmalarını ve nasihatlerini yapmışlar.

  Hazret-i Osman minberin kapısına ilk olarak bir perde astırmış, üçüncü basamağı kullanmıştır.

 3. DZALBAY
  Üye
  Güzel ve yararlı bilgiler için Rabbim CC senden razı olsun meçhul...

+ Yorum Gönder