+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Aile arası Miras Paylaşımı ve miktarı Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Aile arası Miras Paylaşımı ve miktarı

  Sual: Hayırlı Günler.çok Araştırdım Anlayamadım.benim Babam Vefat Etti.biz 3 Kız Kardeşiz Annem Hayatta.erkek Kardeşim Ve Amcam Yok.nene Dede Yok.2 Tane Halam Var.babamdan Kalan Emekli Ikramiyesi Ve Birde Arsamız Var.bu Maldan Halalarıma Yada Başka Akrabamıza Miras Düşermi .düşerse Ne Kadar Düşer.sorumu Yantlarsanız çok Memnun Olurum.şimdiden Allah Razı Olsun. ? 2. mumsema
  aydınlatmaya devam...

  --->: Aile arası Miras Paylaşımı ve miktarı


  Reklam  Cevap:
  Hayırlı Günler.çok Araştırdım Anlayamadım.benim Babam Vefat Etti.biz 3 Kız Kardeşiz Annem Hayatta.erkek Kardeşim Ve Amcam Yok.nene Dede Yok.2 Tane Halam Var.babamdan Kalan Emekli Ikramiyesi Ve Birde Arsamız Var.bu Maldan Halalarıma Yada Başka Akrabamıza Miras Düşermi .düşerse Ne Kadar Düşer.sorumu Yantlarsanız çok Memnun Olurum.şimdiden Allah Razı Olsun.


  Anne 1/8, kızlar ise 2/3'ünü alırlar.

  Terekenin l/8ini Alan Kişiler ve Bunun Şartlan


  Ölen kişinin terekesinin 1/8'ini sadece hanımı veya hanımları alabilir. Bunun şartı da ölen, kişinin erkek veya kız çocuğunun olması veya çocuğunun evladı olmasıdır. Bunun delili de şu ayettir:
  Eğer çocuğunuz varsa (bıraktığınız malın) sekizde biri eşinizindir. (Nisa/12)


  Terekenin 2/3'sini Alacak Kişiler ve Bunun Şartları


  Terekenin 2/3'sini alacak olanlar dört sınıftır. Her sınıfın da birtakım şartları vardır:
  1. Ölen kişinin iki veya daha fazla kızı
  Ölenin iki veya daha fazla olan kızlarının terekenin 2/3'sini alma­larının şartı, onları asabe yapacak kimsenin, yani ölenin oğlunun olma­masıdır. Bu şarta sahip olan. kızların terekenin 2/3'sini alacaklarının delili şu ayettir:
  Eğer kız çocukları ikiden fazlaysa terekenin 2/3'si onlarındır. (Nisa/İl)
  Kızlar, iki de olsa, ikiden fazla da olsa terekenin 2/3'sini alırlar. Hz. peygamber, Sa'd'ın iki kızına babalarının terekesinin 2/3'sini vermiştir.
  (Tirmizî/2093, Hâkim, İV/334)

+ Yorum Gönder