+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Sigara : Helal midir? Haram mıdır ? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Sigara : Helal midir? Haram mıdır ?

  Sual: Bu konu devamlı tartışılır. Sigara MEKRUH' dur diyen alimler var. Sigara HARAM' dır diyen alimler var. Bunun ilmen doğru olanı hangisidir ?..

  SİGARA : Mekruh mu ?.. Haram mı ?..

  Vereceğiniz cevap için peşinen teşekkürler..Alllah razı olsun sizlerden..Amin..

  Yazan : Hacı Ahmet ÜSTÜNBAŞ - Sigarayla Sacaşanlar Derneği Üyesi - HATAY ? 2. jerusselam
  Devamlı Üye

  Cevap: Sigara : Helal midir? Haram mıdır ?


  Reklam  Cevap: Bâzı âlimler, tütünün mubah olduğunu söylemişlerdir. Bunu söyleyenler, tütünün zararı olmadığını ve Şâri' (Şeriatı koyan, yani Allah) tarafından yasaklanmadığını ileri sürmüşlerdir.

  Halbuki, bugün tütünün zararları ilmen kesin şekilde ortaya çıkmıştır. Zararsız olduğu söylenemez. Şâri'nin yasaklamadığını söylemek de doğru olmasa gerektir. Zira Şâri', her haramı ismen tek tek zikretmemiştir. Hüküm, sadece sarih ve hususî naslarla değil, naslarda geçenlerin haram kılınış illetlerine bakarak yapılan kıyas ve istidlal yollarıyla da verilebilmektedir. Bu bakımdan hakkında sarih nas olmayan bir nesne hakkında kıyas ve istidlal yoluyla bir hüküm verilmesinde hiçbir mâni yoktur.

  dindar ve uzman bir hekimin vereceği karar çok önemlidir. Böyle bir doktor bir kimseye sigarayı mutlaka terketmesini söylerse, onun sigarayı içemesi dinen de helal olmaz.

+ Yorum Gönder