+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 ... SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Resmi nikah bitince imam nikahıda biter mi? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Resmi nikah bitince imam nikahıda biter mi?

  Sual: Eşimin başka bir bayanla ilişkisi olduğunu ve bu bayandan bir çocuğu olduğunu öğrenince boşanma davası açtım. Mahkeme aşamasında eşim cezaevindeydi ve ikimizde mahkemeye hiç gitmedik benim avukatım giriyordu ama onun avukatı girmedi. Ve mahkeme sonunda biz boşandık. Eşim mahkemeye gelmediği (boşanmak istemiyordu) ve boş ol demediği için bizim imam nikahımız hala var mı? Teşekkür ederim... ? 2. meçhul_100
  ˙·٠• FiLiSTiN•٠·˙

  --->: Resmi nikah bitince imam nikahıda biter mi?


  Reklam  Cevap: Resmi olarak boşanmalarda bir talak ile boşanmış sayılır. Dinen de boşanmış kabul edilirler. Ancak mahkemede boşanma bir talak kabul edildiğinden daha sonra tekrar nikahlanabilirler.
  Erkek mahkeme boşamadan önce hanımını kendisi boşamamışsa, mahkemede boşanan çiftler bir talakla boşanmış olurlar, nikahları devam etmez. Ancak yeniden nikahlanıp bir araya gelebilirler. Bunun için kişinin mahkeme kararından önce hanımını üç talakla boşamamış olması gerekir.

  İslâm dinine göre koca, daha temkinli, ileriyi gören ve hissine daha az kapılan olduğundan boşanma yetkisi ona verilmiştir. Kurân-ı Kerîm açıkça bunu ifade etmektedir. Mahkemeye baş vurmadan önce veya sonra üç defa hanımını boşayan kimsenin dinen hanımıyla bir araya gelmesi mümkün değildir. Mahkemeden önce veya sonra hanımını boşamamış ise boşanmak için mahkemeye müracaat ettiği zaman boşanma yetkisini hakime verdiği için yani onu vekil olarak tayin ettiği için, hakim onu boşadığında bir talâk gider.

  Ama daha iki talâk hakkı vardır. Buna göre hanımıyla bir araya gelmelerinde kanunen bir sakınca olmadığı gibi dinen de bir sakınca yoktur. Yalnız mahkemece gerçekleşen boşama şeklini -yani talâk bain mi, rîc'i mi- bilmediğimiz için biraraya gelmek istenildiğinde yeniden nikah yapmak lazımdır.
  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet Editör

 3. Misafir
  peki mahkemece boşanmış ama imam nikahı ile boşamamış erkek yeniden aynı kadınla evlenebilirmi? ve eşini aldatmış kadınların nikah durumları nedir?

 4. klav
  Özel Üye
  Eşini aldatan nikahını bozulmaz ama en büyük günahı işlemiş olur.
  Resmi nikah ile dini nikah biter mi bitmez mi alimler ihtilaf ediyor en doğrusu (kanaatim) bir talak gider iki talak kalır


 5. Misafir
  Esimle resmen bosandik 3 defa bosum dedi imam nikahi dusermi tekrar ayni esle evlenebilirmiyim

 6. klav
  Özel Üye
  Esimle resmen bosandik 3 defa bosum dedi imam nikahi dusermi tekrar ayni esle evlenebilirmiyim
  Size en yakın il veya ilçe müftüsüne gidin fetvayı oradan alın. boşama konusu ciddidir ve ifadeler alınmadan fetva verilmez.

 7. Misafir
  eşim boşanmak isteyip avukatı aradı dilekçe yazdırmak için sonra vazgeçti dini nikahımız düşmüş oluyormu

 8. Şema
  el-âsa limen âsa
  avukatı aradı dilekçe yazdırmak için sonra vazgeçti dini
  Hayır nikahınıza hiç bir zarar gelmedi. Dini nikahınız devam ediyor.

  resmi olarak boşanınca imam nikahı düşer mi?
  . Eşim mahkemeye gelmediği (boşanmak istemiyordu) ve boş ol demediği için bizim imam nikahımız hala var mı?
  Hayır dini nikahınız bitmemiştir, evliliğinize devam edebilirsiniz.

 9. Misafir
  Ben esimden resmi olarak ayrildik ama imam nikahimiz duruyormudur karsilikli bos ol demedi nikah duruyormududur

 10. arifselim
  Yönetici
  Resmi nikahın bitmesi ile birlikte bir talak gittiği hakkında alimlerimizin görüşleri vardır. Bu konuda en doğrusu size yakın bir müftülüğe giderek sorun.

 11. Misafir
  Ben resmi nikahlan eşimden ayrıldım ama şimdi barışmak istiyoruz dini nikah olurmu

 12. arifselim
  Yönetici
  Resmi nikahın bitmesi ile bir dini talak gitmiş olur. Geriye kalan 2 talak ile yeniden dini nikahınızı kıyabilirsiniz.

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 ... SonuncuSonuncu
resmi olarak boşanınca imam nikahı düşer mi,  resmi nikah bitince imam nikahı bitermi,  boşanınca imam nikahı düşer mi,  resmi nikah bitince imam nikahı düşer mi,  resmi nikahla boşanınca imam nikahı düşer mi,  resmi nikah bozulunca dini nikah bozulur mu,  bosaninca imam nikahi dusermi