+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Yeni arsa aldım zekatını ne zaman ödemem lazım Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Yeni arsa aldım zekatını ne zaman ödemem lazım


 2. meçhul_100
  ˙·٠• FiLiSTiN•٠·˙

  --->: Yeni arsa aldım zekatını ne zaman ödemem lazım


  Reklam  Cevap: Ev ve arsa gibi gayri menkullere zekat düşmez. Ancak bunların geliri olursa bu gelirlerin toplamı nisap miktarından fazla olur ve üzerinden de bir tam yıl geçerse bu gelirin zekatını vermek gerekir.
  Arsa ve Daire Zekâtı:

  Arsalar iki maksadla alınır: Ya üzerinde ev veya akar getiren bir bina yapmak için, Ya da arsayı arsa olarak tutup kâr elde etmek için... Birinci niyetle alınan arsalarda ticaret niyeti olmayıp mülk edinmek gayesi olduğundan, kıymetleri itibariyle zekâta girmezler. Getirdikleri kira bedelinden zekâtları verilir. Ticaret maksadı ile satın alınan arsalar parsellenerek veya tüm olarak satışa arzedildiklerinden ticaret eşyası kısmına girerler. Bunların kıymetleri üzerinden zekâtları verilir. İnşa edilerek kiraya verilen veya oturulan binaların kıymeti üzerinden zekât yoktur, getirdikleri kiralara zekât düşer. Satış için inşa edilen bina ve apartman daireleri, ticaret malı kısmına girdiklerinden, bunların da kıymetleri üzerinden zekâtları verilir.  Mehmet Dikmen


+ Yorum Gönder