+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Necaşi takiyye yaparak imanını gizlemiş midir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Necaşi takiyye yaparak imanını gizlemiş midir?


 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  --->: Necaşi takiyye yaparak imanını gizlemiş midir?


  Reklam  Cevap: Tarih ve Siyer kaynaklarında böyle bir bilgiye rastlanmamıştır. Bilakis, Necaşî’nin açıkça Hz. Muhammed’in Peygamberliğini tasdik ettiğini ve yanındaki din adamlarının da ona katıldıklarını belirten kaynaklar vardır(bk. Zeynî Dehlan, es-Sîret’un-nebeviye, 1/129-132).

  “Peygambere indirilen Kur’ân’ı dinledikleri vakit, onda âşinaları olan hakikate kavuşmaları sebebiyle gözlerinin yaşla dolup taştığını görür ve şöyle dediklerini işitirsin:“İman ettik ya Rabbena! Bizi de hakka şahitlik edenlerle beraber yaz! Bütün isteğimiz ve umudumuz, Rabbimizin bizi hayırlı insanlar arasına dahil etmesi iken, ne diye Allah’a ve bize gelen bu hakikate iman etmeyelim ki?”(Maide, 5/83-84) mealindeki ayetin söz konusu ettiği kimselerin, Necaşî ve yanındaki din adamları olduğu belirtilmiştir(bk.Taberî, Razî, İbn Kesir, ilgili ayetlerin tefsiri).  Takiyye bir nevi yalan olduğu için Ehl-i sünnetçe kullanılması doğru değildir. Fakat “zorluklar, haramı helal kılar” kuralı gereğince hayatî tehlikenin olduğu yerlerde, zorunlu hallerde takiyye kullanılabilir. Nitekim, Hz. Peygamber(a.s.m)’in Ammar b. Yasîr’e müşriklerin işkencelerinden kurtulmak için takiyye yapmasına izin verdiği bilinmektedir.

  Sorularla İslamiyet Editör

+ Yorum Gönder