+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Nuh (a.s.) tufandan önce kavmine hiç mucize göstermiş midir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Nuh (a.s.) tufandan önce kavmine hiç mucize göstermiş midir?


 2. menzil_guller
  Ya Hayy

  --->: Nuh (a.s.) tufandan önce kavmine hiç mucize göstermiş midir?


  Reklam  Cevap: Nuh (a.s.) tufandan önce kavmine hiç mucize göstermiş midir?

  Ayet veya hadislerde Hz. Nuh’un ne gibi mucizeler gösterdiğine dair bir bilgiye rastlayamadık. Ancak, aşağıda meali verilen ayette Hz. Nuh’un elinde bir mucizenin olduğunu göstermektedir:


  “Nuh şöyle cevap verdi: “Ey benim halkım! Düşünün bir kere: Ya ben Rabbimden gelen çok âşikâr bir belgeye, kesin bir “beyyine”ye/bir delile dayanıyorsam, ya O, bana tarafından bir nübüvvet vermiş, bunlar size gizli kalmış da siz görememişseniz?Ne yapalım, istemediğiniz o rahmete girmeye sizi zorlayabilir miyiz?”(Hud, 11/28).


  Ayette söz konusu olan “Beyyine” kelimesi, delil, mucize, belge manasına gelir. Bu mucizenin tufan olduğunu söyleyenler vardır. Bu mana, Hz. Nuh’un ancak bu sözleri Tufandan sonra söylemesi durumunda söz konusu olabilir. Bu sebeple, bu görüşün fazla isabetli olduğunu düşünmüyoruz. İkinci bir görüşe göre, buradaki Beyyineden maksat bir mucizedir(İbn Aşur, ilgili ayetin tefsiri)


  Bu mucizenin ne olduğu belirtilmemiş olmakla beraber, her peygamberin elin de olması gereken harikulâde bir belge olduğunda şüphe yoktur.


  Bu mucizenin kendisine verilen sahifelerden ibaret de olabilir.


  “Ey halkım! dedi, bende hiçbir sapıklık yok, fakat ben Rabbülâlemin tarafından size bir elçiyim.Size Rabbimin mesajlarını tebliğ ediyorum, size öğüt veriyorum ve Allah tarafından gelen vahiy sayesinde, sizin bilemeyeceğiniz şeyleri biliyorum. Kötülüklerden korunup Allah’ın merhametine nâil olmanız için, içinizden sizi uyaracak bir adam vasıtasıyla, Rabbinizden size bir buyruk gelmesine mi şaşıyorsunuz?”(Araf, 7/61-63) mealindeki ayetlerin ifadeleri bu hususu desteklemektedir.

  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet Editör

+ Yorum Gönder