+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden İnsan Oğlunun ölüm şekli belli midir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. 1
  Misafir

  İnsan Oğlunun ölüm şekli belli midir?

  Sual: Insan Oğlunun ölüm şekli Yani Ne şekilde öleceği (örneğin : Trfik Kazası,deprem,boğularak,şehit Olarak Vs.)bellimidir? ? 2. 2
  meçhul_100
  ˙·٠• FiLiSTiN•٠·˙

  --->: Insan Oğlunun ölüm şekli bellimidir?


  Reklam  Cevap: Ölüm vakti birdir, değişmez. Kişi ezelde hangi gün ne sebeple öleceği kaderinde yazılmışsa o vakit o insan ölecektir. Hastalıklar, musibetler birer sebeptir. Ancak kaderde sebeple sonuç arasında ayrılmaz bir ilişki söz konusudur.


  Soru: "Madem filan adamın ölmesi, filan vakitte mukadderdir. Cüz'-i ihtiyarıyla tüfek atan adamın ne kabahati var, atmasaydı yine ölecekti?" sözüne karşı ne dersiniz?

  Kader, sebeble müsebbebe bir taalluku var. Yani, şu müsebbeb, şu sebeble vukua gelecek. Öyle ise denilmesin ki: "Madem filan adamın ölmesi, filan vakitte mukadderdir. Cüz'-i ihtiyarıyla tüfek atan adamın ne kabahati var, atmasaydı yine ölecekti?"

  Sual: Niçin denilmesin?

  Elcevab: Çünki kader, onun ölmesini onun tüfeğiyle tayin etmiştir. Eğer onun tüfek atmamasını farzetsen, o vakit kaderin adem-i taallukunu farzediyorsun. O vakit ölmesini ne ile hükmedeceksin? Ya Cebrî gibi sebebe ayrı, müsebbebe ayrı birer kader tasavvur etsen veyahut Mu'tezile gibi kaderi inkâr etsen, Ehl-i Sünnet ve Cemaati bırakıp fırka-i dâlleye girersin. Öyle ise, biz ehl-i hak deriz ki: "Tüfek atmasaydı, ölmesi bizce meçhul." Cebrî der: "Atmasaydı yine ölecekti." Mu'tezile der: "Atmasaydı ölmeyecekti." ( Sözler, 467)

  Yani, Cenâb-ı Hak bu âlemde hikmetiyle, her müsebbebi bir sebebe bağlamıştır. Bu hakikat, kaderin sebeble müsebbebe bir taalûk ettiği, şeklinde ifâde edilmiştir. Meselâ, bir çocuk müsebbeb, anne ve babası ise sebebdir. Cenâb-ı Hak o çocuğun yaratılmasını o anne ve babadan takdir etmiştir. işte Cebriye, sebeble müsebbebe ayrı birer kader tevehhüm etmekte, yâni ebeveyn ile çocuğu ayrı ayrı nazara almaktadır. Bunun neticesi olarak, dünyaya gelmiş bulunan bir çocuk için, madem ki onun kaderi dünyaya gelmektir. Ebeveyni olmasa da o çocuk dünyaya gelirdi, gibi hatalı bir fikre sapmaktadır.
  Mu'tezile ise sebeblere te'sir vererek, ebeveyni olmasaydı o çocuk dünyaya gelmezdi, gibi yine bâtıl bir fikir ileri sürmektedir.

  Ehl-i Sünnet âlimleri, Kaderin sebeble müsebbebe bir baktığını ve sebeblerin yokluğu farzedildiğinde müsebbeb için bir şey söylenemeyeceğini ifâde etmişlerdir. Yâni, yukarıdaki misâl için, eğer sözkonusu ebeveyn olmasaydı çocuk dünyaya gelir miydi? sorusuna Ehli Sünnet âlimlerinin cevabı, Ne olacağı bizce meçhuldür şeklindedir. Zira, ortada bir vak'a vardır. Sözkonusu çocuk, o ebeveynden dünyaya gelmiştir. Ebeveynin yokluğu farzedilince, çocuğun dünyaya gelip gelmeyeceğine nasıl hükmedilecektir? Cenâb-ı Hakk'ın o çocuğu bir başka ebeveynden dünyaya gönderip göndermeyeceği hakkında bir tahmin yürütülemez.

  İşte, bu misâl gibi, bir adamın ateş etmesiyle diğerinin ölmesi hâdisesinde de Kader sebeble müsebbebe bir bakmaktadır. Ortada bir öldürme hâdisesi vardır ve bu hâdise daha meydana gelmeden Cenâb-ı Hak tarafından bilinmektedir. Dolayısıyla, Kader, birinin ateş etmesiyle diğerinin ölmesi, şeklindedir. Adamın ateş etmediği farzedilince, mevcut hâdisenin bir tarafı, yâni sebeb yönü, yok kabul edilmektedir. Bu durumda karşı taraf hakkında hiçbir şey söylenemez. Öldürme olayında katilin kabahati Cenâb-ı Hakk'ın yasakladığı öldürme fiiline teşebbüs etmesi ve ölüme sebeb olmasıdır.
  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet Editör

 3. 3
  meftunnn
  ·٠•●♥HÂmuş ve Bİşrev♥●•٠·
  Rabbim razı olsun faydalı bilgiler için kardeşim....Allah c.c. herkese ölümün de hayırlısını nasip eylesin..Selam ve duayla...

 4. 4
  TatarRmzn
  Devamlı Üye
  Allah c.c. razı olsun.RAbbim son nefesimizde şahadet getirerek hayırlı bir ölüm nasip eder inşallah.

 5. 5
  meçhul_100
  ˙·٠• FiLiSTiN•٠·˙
  Dualarınıza yürekten AMİN diyorum kardeşlerim..RABBİM sizlerden de razı olsun selam ve dua ile..

 6. 6
  Ecrinim
  Hüvel Baki..
  eline sağlık kardeşim isabetli bilgiler için
  Rabbim cümlemize güzel ömür ve güzel ölümler nasip eylesin
  Allah c.c. razı olsun..

 7. 7
  Misafir
  Allah istediği için ölüm gerçekleşir değil mi? Yoksa Allah o kişinin ölmesini bir şekilde engellerdi. Doğru mu biliyorum kardeşlerim?

 8. 8
  Misafir
  Selamun Aleyküm kardeşlerim birde şöyle bir durum var:Biz insanlar aciz yaratılmışız yani Rabbimizin gerçekleşmesini dilediği(emrettiği) bazı olayların nedenlerini anlayamayabiliriz veya bize (haşa) yanlış gelebilir.Allah-u Teala bize Kuran-i Kerim'inde bir çok kez siz bilmezsiniz biz biliriz diyor.Yani Rabbimiz bu tür aklımızın alamadığı durumlar hakkında çok fazla düşünmememizi istiyor.Bizim iç dünyamızı hiç bir beşer değil sadece Rabbimiz tam manası ile bilir.Rabbimizin neden bizi bu noktaları sorunsuzca anlayabilecek bir algı ve yetenek ile yaratmadığını sorgulayabilirsiniz.Ancak Allahüâlem onuda kendisi emreylediği gibi zatı bilir.Sultan Allahtır.Bizim Allah'a neden niçin gibi sorular sorma hakkımız hiç bir şekilde yoktur.Allah çünkü bizi yoktan var eyledi varlığından haberdar eyledi.Bundan büyük nimet yoktur.Ayrıca 21.yy'da bilimin geldiği bu ileri noktada hala insanoğlu neredeyse hiçbir şey bilmemektedir.Sayıların yetmeyeceği kadar teori ve ispatlanmamış sorular,çözülmeyi bekleyen problemler neden gerçekleştiği hakkında en ufak bir bilgimizin olmadığı inanılmaz sayıda olay vardır.Biz beşerlerin görüldüğü üzere kıyamet kopana kadarda öğrenemeyeceğimiz(merak ettiğimiz) sayısız soru vs olacak.(Yazımda yanlış bir kısım var ise eğer İslam üzere geniş bilgiye sahip olduğuna inandığım site adminleri tarafından uyarılmayı bekliyorum..).Allah'a emanet olunuz.

 9. 9
  Misafir
  S.A kardeşim 7ay önce vuruldu ve vefat etti 29.yaşındaydı oraya gitmeseydi ölmezmiydi kafam karma karışık lütfen yardım edin

 10. 10
  mum
  Administrator
  oraya gitmeseydi ölmezmiydi kafam karma karışık
  Bir insanın eceli gelince nerede olursa olsun o anda ölür

 11. 11
  Misafir
  Oğlum ve yanında iki arkadaşı köprü inşaatından uçarak öldüler bu feci bir ölüm mu çok mu zor olmuş tür sabah saatlerinde bulundular buda mi kader trafik kazası

 12. 12
  arifselim
  Yönetici
  Allah rahmet etsin. Artık bundan sonra onlara dua etmekten başka bir şey elden gelmez. Ecel gelince ne ileri nede geri bırakılmaz. Ölümün zorluğu elbette vardır ama kimin için nasıl olduğunu ancak Allah bilir.

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu

ölüm saati değişir mi

ölüm şekli değişir mi

ölüm zamanı değişir mi

ölüm şekli kader mi

insanın öleceği gün bellimidir

insanın ne zaman öleceği belli midir

öleceğimiz gün bellimidir