+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden 6 yaşında bir çocuğa insanların tekrar dirileceğini anlatmışlar, dedesi kalp krizi geçirerek vefat e Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  6 yaşında bir çocuğa insanların tekrar dirileceğini anlatmışlar, dedesi kalp krizi geçirerek vefat e

  Sual: 6 yaşında bir çocuğa insanların tekrar dirileceğini anlatmışlar, dedesi kalp krizi geçirerek vefat edince, dedem dirilecek diye hep ağlıyor. Bu yanlış algısını nasıl düzeltmeliyiz? ? 2. ^^SiNeM^^
  Devamlı Üye

  --->: 6 yaşında bir çocuğa insanların tekrar dirileceğini anlatmışlar, dedesi kalp krizi geçirerek v


  Reklam  Cevap: Gerçekten de herşeyden çabuk etkilenebilen mizacıyla çocuk, ölüm gibi dünya hayatının sonu olan bir meseleyi, dünyasında anlamlı bir yere oturtamazsa, ruhsal anlamda bir takım rahatsızlıklar ortaya çıkabilir. Çocuktan gerçekleri saklamak ve üzerine örtmek, ileride daha kötü sonuçları doğurabilir. Dolayısıyla ölüm konusu, çocuklara, yaş seviyelerine göre uygun üsluplarla anlatılmalıdır. Çocukların zihinsel gelişimi göz ününde bulundurulmalı; onların dünyalarına yabancı olmayan kelime ve örnekler seçilmelidir.
  Onlara uygun bir dille doğru olanı anlatmakta yarar var.
  Tabi korkutmaktan ziyade sevdirerek

  “Meselâ, Cennet fikriyle der: ‘Benim küçük kardeşim veya arkadaşım öldü; Cennetin bir kuşu oldu, Cennette gezer, bizden daha güzel yaşar.’ Yoksa, her vakit etrafında kendi gibi çocukların ve büyüklerin ölümleri, o zayıf bîçarelerin endişeli nazarlarına çarpması, mukàvemetlerini ve kuvve-i mâneviyelerini zîr ü zeber ederek, gözleriyle beraber ruh, kalb, akıl gibi bütün letâifini dahi öyle ağlattıracak; ya mahvolup veya divâne bir bedbaht hayvan olacaktı.”
  (Sözler, s. 92)

 3. DZALBAY
  Üye
  İnsanların dirileceğini anlatmışlar ve o da anlamışsa;bu defa da,ne zaman ve nasıl dirileceğini anlatsınlar...Bunda ne var?Onu da anlayacaktır çocuk.Biz anlıyorduk o yaşlarda...

+ Yorum Gönder