+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Hz. Ömer’in boyunun uzunluğundan başının Mescid-i Nebevi’nin tavanına değdiği ve hücre-i saadetin ge Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Hz. Ömer’in boyunun uzunluğundan başının Mescid-i Nebevi’nin tavanına değdiği ve hücre-i saadetin ge


 2. meçhul_100
  ˙·٠• FiLiSTiN•٠·˙

  --->: Hz. Ömer’in boyunun uzunluğundan başının Mescid-i Nebevi’nin tavanına değdiği ve hücre-i saade


  Reklam  Cevap: Bilindiği üzere Hz. Peygamber(a.s.m) Medine’ye hicret ettikten sonra Kuba’da kaldığı sırada Kuba mescidini inşa ettirmiştir. Birkaç gün sonra Medine’ye hareket etmiş ve oraya vardıktan sonra ilk iş olarak Mescid-i Nebevîyi inşa ettirmek olmuştur.

  Hz. Enes’in bildirdiğine göre, bu mescit ilk defa kamıştan yapılmıştır. Dört yıl sonra yeniden inşa edilmiş ve bu kez kerpiçten inşa edilmiştir(İbn Hacer, Fethu’l-Bârî, 7/246; Fedailu’l-Medineti’l-münevvere, 2/129).

  Mescit, bu son inşasında ham kerpiç ile bina olunmuş idi. Fakat çatısı hurma dalları, direkleri de hurma gövdeleri idi. Bu yapı Hz. Peygamber hayatta olduğu müddetçe devam etti. Hz. Ebû Bekir Mescidi yenilerken (genişletme ve süsleme nev'inden) hiçbir şey ziyâde etmedi. Hz. Ömer ise mescidin yalnız enini boyunu artırıp, Rasûlullah zamanındaki bina tarzına göre kerpiç ve hurma dallarıyla bina etti ve direklerini de tekrar ağaç olarak koydu. Hz. Osmân ise, mescidin binasını (genişletme ve süslendirme olarak) değiştirdi ve hem de çok genişletti. Duvarlarını da (kerpiç yerine) nakışlı taşlarla ve kireçle bina etti. Ve direklerini nakışlı taşlardan, tavanını da sâç ağacından yaptı. (bk. Buharî, Salat, 92; Fedailu’l-Medineti’l-münevvere, 2/132-133).

  Kaynaklarda farklı zamanlarda Mescid-i Nebevînin yenilenmesi ve genişletilmesi söz konusu olduğu belirtilmekle beraber, Hz. Ömer’in boyunun uzunluğundan ötürü tavanının yükseltildiğine dair bir bilgiye rastlayamadık.


  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet Editör

  ilave bilgi için tıkla..

  http://www.mumsema.com/konu-disi-bas...tml#post495146

 3. Abdullatif
  seyyah
  Hz Ömer'İn (ra) boyunun gerçekten çok uzun olduğunu okumuştum..
  Tabi boyunun uzun olması abartılarak böyle bir söylentiye sebebiyet vermişte olabilir, Allahu alem..

  meçhul_100 kardeş Allah razı olsun bilgi için..

+ Yorum Gönder