+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Ahir zamanda çıkacak yalancı peygamberler ve fitneler hakkında bilgileri nerden öğrenebilirim Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Ahir zamanda çıkacak yalancı peygamberler ve fitneler hakkında bilgileri nerden öğrenebilirim

  Sual: Deccal, mehdi,dabbe, dogal afetler, vesaire.
  Olacak olanlar veya birhayli önce gerceklesip habersiz kaldigimiz bu alametleri
  insanliga nasil duyurabiliriz ? ? 2. Hüsran
  Hüsran`a Uğramak

  --->: Ahir zamanda cikacak yalanci peygamberler ve fitneler hakkinda bilgileri nerden ögrenebilirim


  Reklam  Cevap: Kıyamet alametlerinden olan Deccal, yecüc ve mecüc, dabbetü'l arz yeryüzünde insanları saptırmak için fiziki olarak bulunacaklar mı?


  Deccal hakkında bilgi almak için tıklayınız...

  Yecüc mecüc hakkında bilgi için tıklayınız...

  Dabbetül arz hakkına bilgi için tıklayınız...

  Sorularla İslamiyet Editör

 3. @hmet
  Üye
  Ye'cüc ve Me'cüc tarihte yaşamış çapulcu iki kavim olup her zamanda emsallerine rastlanabilir. Özellikle ahir zamanda bunların yeniden ortalığı kasıp kavuracağı, yeryüzünü fesada vereceği anlaşılmaktadır.

  Öyle anlaşılıyor ki; Ye'cüc ve Me'cücün anarşiyle çok yakından alakası vardır. Yunanca asıllı bu kelime, devlet ve iktidarın olmaması, halkın başıboş kalması, devlet ve kanun hakimiyetinin zaafa uğratılması ile meydana gelen sosyal kargaşalar anlamındadır.

  Kur'an'da bahsi geçen Ye'cüc ve Me'cüc kavimlerinin ortalığı kasıp kavurması, her tarafta fesat çıkarması tam bir anarşi tablosu olduğu gibi, hadislerde kıyamet alameti olarak Ye'cü ve Me'cüc'ün yeniden zuhurunun nazara verilmesi, anarşinin kıyamet alâmetlerinden olduğuna delalet eder.

  Bediüzzamanın "ahlakta ve hayatta zulmetli bir anarşilik ve zulümlu bir dinsizlik" ifadesinden yola çıkarak, bu anarşinin sadece maddi planda olmayacağını rahatlıkla söyleyebiliriz. Zaten kalblerdeki anarşidir ki, insanları fesada sevketmiş, dünyayı kan gölüne çevirmiştir.

  Bediüzzaman hazretleri konuyu nazarlarımıza yakınlaştırmak için Mançur ve Moğol kabilelerini örnek olarak vermektedir. Ahir zamanda bunların neslinden bir grupta bu işi üstlenebilir. Onu bilemiyoruz. Veya başka bir grupta...Bazı şeylerin Cenab-ı Hakk'ın katında mahfuz bırakılması, (Ye'cuc ve Me'cuc veya Mehdi (as) ve İsa (as) gibi) bir hikmete mebnidir. Bu dünya imtihan yurdu olmasından, bazı şeylerin gizli kalması iktiza eder ki, herkes kendine dikkat etsin, bazı aşırılıklara girmesin...Yoksa herkese herşey malum olsa o zaman Ebu Cehiller de, yani kömür ruhlu olanlarla elmas ruhlu olanlar aynı seviyede kalacak, birbirinden tefrik edilmeyecek... Bin yıldan fazladır dünyanın dört bir tarafında İslamiyet'in bayraktarlığını yapan bu vatan evlatlarının böyle bir işte yer almayacağını Cenab-ı Hakk'ın rahmetinden kuvvetle ümitvarız.
  Bu açıklamalardan sonra, Ye'cüc ve Me'cüc'le ilgili bilgilere geçebiliriz.
  Ye'cüc ve Me'cüc, Kur'an-ı Kerim'de (18:94) ve (21:96) âyetlerinde bahsi geçen ve ortalığı fitne ve anarşiye boğan ve boğacak olan bozguncu taifelerin ismidir. Bunlar ayrı ayrı milletler içinde de bulunabilir.

  Ye'cüc ve Me'cüc'ün bahsi hadis kitaplarında da geçer. Ezcümle, S.B.M. 789 ve 1372. Hadislerinde; Ibn-i Mâce 36. Kitab-ül Fiten 9, 28, 33. Bablarında; S.M. 8.ci. 52. Kitab-ül Fiten 1. Bab sah. 403'de ve başka hadis kitaplarında Ye'cüc ve Me'cüc'den bahsedilir.

+ Yorum Gönder