+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Altın Hesabı Açmak Caiz mi? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Altın Hesabı Açmak Caiz mi?


 2. Fetva Meclisi
  Moderatör

  Bankaların altın hesabına veya altın fonuna para yatırmak caiz midir?


  Reklam  Cevap: Bankaların altın hesabına veya altın fonuna para yatırmak caiz midir?

  Bankalarda, altın ve döviz alım satımı için açılan fona para yatırmakta sakınca yoktur. Ancak, bu fonun işlemleri içerisinde repo, tahvil, bono alımı satımı gibi faizli işlemlerin bulunması halinde, bu fonlara para yatırmak caiz değildir.

  Ayrıca söz konusu altın veya döviz hesabına yatırılan paraların ilgili banka tarafından nerelerde değerlendirildiğine, islama uymayan işlemlerin ve uygulamaların olup olmadığına göre de hüküm değişmektedir. Örneğin bazı bankalar "Altın fiyatlarının yükselmesiyle kazanıyor, düşmesiyle anaparanızı koruyorsunuz" şeklinde bir güvence vermektedirler. Bu durum caiz değildir.

  Ancak altın veya döviz hesabına yatırılan para ile faizli işlemlerde kullanılmadan helal olan ticari işler yapılırsa ve yapılan ticaretin sonucunda da kâr-zarar paylaşılırsa altın veya döviz hesabına para yatırılması, caiz olur.

  Diyanet İşleri Başkanlığı

+ Yorum Gönder
altın hesabı caiz mi,  altın hesabı caiz mi hayrettin karaman,  altın hesabı haram mı,  bankada altın hesabı caiz mi,  altın hesabı açmak caiz mi,  altın hesabı helal mi,  banka altın hesabı caiz mi