+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Hafız olmanın faziletini öğrenmek istiyorum Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Hafız olmanın faziletini öğrenmek istiyorum


 2. meçhul_100
  ˙·٠• FiLiSTiN•٠·˙

  --->: hafız olmanın sevabını öğrenmek istiyorum


  Reklam  Cevap: buyur kardeş bu linklee bak..
  Bir hadis-i şerifte hâfızların özelliği belirtilmekte ve Kur'ân'ı ezberlemek teşvik edilmektedir. Hz. Âişe'den nakledilen bu hadiste "Kuran'ı ezbeıleyerek okuyan hâfız kişi es-Seferetü'l Kirâm olan (vahiy getiren) meleklerle beraberdir" (Buhârî, Kitâbü't-Tefsir, 458) buyurulmaktadır.

  sorularla islamiyet

  http://www.mumsema.com/hafizlar/8307...en-seckin.html

  http://www.mumsema.com/hafizlar/8307...-ne-demis.html

  ayrıca bak..
  http://www.mumsema.com/hafizlar/

 3. Hoca
  erimeye devam...
  Hafızlara tavsiye hadisi


  420 Abdullah b. lmer'in (r.a.) naklettiine gre: Allah Resulü (a.s.) ‏yle buyurdu: "Kur'an haf‎zlar‎n‎n durumu, bal‎ devenin sahibinin durumu gibidir. Deve sahibi devesini gzetirse onu tutabilir. B‎rak‎rsa kaçar gider."

 4. Misafir
  esselamu aleyküm bende hafız olmayı çok ama ççok istiyorum evde nasıl ezber yapabilirim bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim....

 5. melle
  Devamlı Üye
  hafızların özellikleri
  hafız olmanın fazileti

  Hafızlığın fazileti  Hazreti Peygamber şöyle buyurmuştur:
  Kim Kuran'ı ezberledikten sonra herhangi bir kimsenin kendisine verilen nimetten daha üstün bir nimete sahip olduğunu düşünürse,muhakkak o,Allah(celle celalüh) Teala'nın büyüttüğü nimeti küçümsemiş olur.(Teberani)
  Ümmetimin en üstün ibadeti Kuran okumaktır.(Ebu Nuaym,Nuaym bin beşir'den)


  Yine Peygamber Efendimiz(aleyhissalatu vesselam) buyuruyorki;
  Kuran ehli,Allah(celle celalüh)'ın ehli ve havas kullarıdır.(Nesai,İbni mace,hakim)
  Muhakkakki Allah(celle celalüh)'u Teala Kuran okuyucusunu,cariyesinin şarkısını dinleyen kimseden daha fazla dinler(İbni mace,ibni hibban)

  Abdullah İbni Amr(r.a)'dan rivayet edilen bir hadiste Efendimiz(aleyhissalatu vesselam) buyuruyor ki:
  (Tirmizi:Kuran,18-Ruhul Furkan,1/36)Kuran ehline denilecektirki:Oku yüksel!Dünyada yavaş yavaş,güzel güzel okuduğun gibü oku!Zira senin derecen,son okuyacağın ayet yanındadır.


  Muaz el-Cüheni (r.a)den rivayete göre Efendimiz(aleyhissalatu vesselam)(aleyhivesellem)buyurmuştur ki:Her kim Kuran ezberler ve amel ederse,kıyamet gününde anne ve babasına bir taç giydirilecektir ki;güneş evlerinizde olsaydı o (taç)o güneşten daha ışıklı olurdu.Yani o tacın ışığı,güneşin ışığından daha güzeldir.Ya o Kuran'la amel eden eden kişinin hakkında ne zannedersiniz(Ebu Davud vitir,14-Ruhul Furkan,1/37)

+ Yorum Gönder
hafızların özellikleri,  hafız olmanın fazileti,  hafızlığın fazileti,  hafız olmanın faziletleri