+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Üç aylar hutbesi Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Üç aylar hutbesi


 2. mumsema
  aydınlatmaya devam...

  --->: üç aylar hutbesi


  Reklam  Cevap:

  وَاعْتَصِمُواْ بِحَبْلِ اللّهِ جَمِيعاً وَلاَ تَفَرَّقُواْ

  Üç Aylar ve Regaib Kandili

  Kıymetli Müslümanlar
  Hatalarımızdan ve günahlarımızdan uzaklaşıp, iyiliklere ve sevaplara ulaşmamıza vesile olabilecek Recep, Şaban ve Ramazan aylarını kapsayan yeni bir üç aylar mevsimine kavuşmuş bulunmaktayız. Önümüzdeki Pazar günü Üç ayların başlangıcı olan Recebin ilk günü, Perşembe günü ise Recep ayının ilk Cuma gecesi olan mübarek Regaib Kandilidir.
  Üç aylar, kameri ayların yedincisi olan Receple başlayan, Şaban’la devam eden ve nihayetinde Ramazanla son bulan ayların toplu adıdır. Bu aylara kavuşmamız vesilesi ile Yüce Rabbimize hamdediyor, Efendimiz (s.a.s.)’e salât ve selam ediyoruz.

  Kıymetli Kardeşlerim
  Ebedi hayatımızı dünyada yaşadığımız şu kısa hayatımız belirleyecektir. Bu sebeple üç aylar denen mübarek ayları ve içerisinde bulunan kandil gecelerini olabildiğince iyi değerlendirmeliyiz. Üç aylar, Allah-u Teâlâ’nın üzerimize yağdırmış olduğu merhamet ve mağfiret yağmurlarından istifade etme vaktidir. Bu vakitler birlik ve beraberliğimizin en yüce mertebeye çıktığı sevgi ve muhabbetin aramızda yayıldığı, Yüce Rabbimizin “Allah'ın ipine hepiniz sımsıkı sarılın. Dağılıp ayrılmayın.”(1) ayetine uygun bir yaşam şekli benimsediğimiz anlardır.

  Aziz Cemaatimiz
  Üç aylarda bütün Müslüman kardeşlerimiz için hayır duada bulunalım. Aramızdaki küslükleri sona erdirelim. Bu aylarda maddi imkânı olmayan kardeşlerimize ihtiyaçlarını gidermek suretiyle yardımcı olalım. Üç aylarda ve kandil gecelerinde Rabbimizi daha çok anmaya ve Sevgili Peygamberimize Salât-u Selamlar getirmeye özen gösterelim. Bu ayların feyiz ve bereketinden istifade ederek, sadece namaz kılmayı değil aynı zamanda namazımızı cemaatle kılmayı ahlak haline getirelim.
  Allah’ın razı olacağı, emirlerinin yerine getirildiği, yasaklarından kaçınıldığı ve insanlığa göndermiş olduğu son peygamber Hz. Muhammed Mustafa (s.a.s)’e uyulduğu takdirde ahiret hayatının Cennet olacağını unutmayalım.
  Peygamber Efendimiz (s.a.s)’in duasıyla hutbemi sonlandırıyorum. “Allahım Recep ve Şaban'ı bize mübarek eyle ve bizi Ramazan'a kavuştur” (2)
  Bu vesile ile üç aylarınızı ve idrak edeceğimiz Regaib kandilini tebrik ediyor, başta Müslüman kardeşlerimiz olmak üzere, bütün insanlığın kurtuluşuna vesile olmasın Cenab-ı Allah’tan niyaz ediyorum.


  Ahmet ÜNAL


  Erzincan İl Vaizi


  (1) Al-i İmran, 3/103
  (2) Ahmed b. Hanbel, Müsned, I/259

 3. mumsema
  aydınlatmaya devam...
  ÜÇ AYLAR VE REGAİP
  فَاذْكُرُونِي أَذْكُرْكُمْ وَاشْكُرُواْ لِي وَلاَ تَكْفُرُونِ
  Muhterem Müslümanlar!
  Üç Aylar, sonu ramazan ayı ile biten feyizli ve bereketli bir maneviyat mevsimidir. Bu aylar, kameri takvime göre recep, şaban ve ramazan aylarıdır. Bu aylar rahmet dalgalarının başladığı, manevi huzur ve sükûnun kalplere doğduğu, ilahi rahmetin coştuğu mübarek aylardır. Bu aylar girince, mü’minlerin ruhlarını manevi bir hava kaplar. Bu itibarla önümüzdeki çarşamba günü üç ayların başlangıcı olan Recebin ilk günü, Perşembe günü ise Recep ayının ilk Cuma gecesi olan mübarek Regaib Kandilidir.
  Mübarek; kelime olarak, hayır ve bereket verilmiş demek olduğundan, “mübarek geceler” sözünden, kendisinde hayır ve bereketin bolca verildiği, Cenab-u Hakkın diğer gecelerden üstün kıldığı zaman dilimleri akla gelir. Hayır ve bereketin bol olduğu, yapılan ibadetlerin misli misli ödüllendirildiği bu gecelerde Kur’an-ı Kerim okumak, namaz kılmak, bolca dua etmek, salâtü-selam getirmek, geçmişin muhasebesini yapmak, aile bireyleriyle beraber bu gecelerin mana ve ehemmiyeti üzerine sohbetler etmek, bu geceleri değerlendirmek adına bizler için faydalı olacaktır.

  Aziz kardeşlerim!
  Yeryüzündeki bütün mescitler Allah'ın evleri olmaları bakımından mukaddes ve mübarek yerlerdir Ama Mescid-i Haram'ın bunlar arasındaki manevi kıymeti hepimizce bilinmektedir Allah (c.c) katında zamanların değerleri birbirine eşittir. Ancak öyle zamanlar vardır ki o vakte, diğer zaman dilimlerinden daha üstün bir değer verilmiştir. Receb ayının ilk Cuma gecesine isabet eden Regâib Gecesi de bu müstesna zamanlardan biridir. Bu gece, yalvarış ve yakarışların Yüce Mevla'ya sunulduğu ve O'nun rahmetinden af istenildiği, umudun, huzurun ve müjdenin gecesidir. Allah Teâla'nın kullarına lütfunun çokluğu, kereminin bolluğu ve pek çok günahkârı bağışlaması sebebiyle bu geceye Regaib Gecesi" adı verilmiştir.
  Muhterem Kardeşlerim!
  Allah'ın rahmetinin her zamankinden daha bol indiği Regaip Gecesi ile benzeri gecelerden gereği gibi fay­dalanabilmek için Hz Peygamber Efendimizin de buyurduğu üzere, böyle zamanlarda Allah'a daha çok yalvarmalı, daha çok kullukta bulunmalıyız Zira böyle mübarek zamanlar ancak onları değerlendirebilenler için var demektir Eğilip içmedikçe, susuzluktan yanan bir insan için önünden akan ırmak çok mana ifade etmez Bundan dolayı Regaib gecesi ile diğer mübarek gecelerde doruk noktasına ulaşan ilahi rahmet deryasından nasibimizi alabilmemiz için, eğilip ondan içme gayretini göstermeliyiz Bu geceye yeniden, bir kere daha kavuşurken maddi ve manevi hayatımızın muhasebesini yaparak durumumuzu bir kere daha gözden geçirelim.
  Allah Teala nice Regaiplere kavuşmayı, kavuşup hakkıyla eda etmeyi cümlemize nasip ve müyesser eylesin.  Hazırlayan: Abdurrahman YALÇINKAYA İmam –Hatib


  *Bakara 152-153

 4. Desert Rose
  Silent and lonely rains
  Yararlı ve isabetli paylaşım için Allah c.c razı olsun hocam
  ellerinize sağlık.

 5. meryemgül1
  ~~Medinenin Gülü ~~
  Allah Teala nice Regaiplere kavuşmayı, kavuşup hakkıyla eda etmeyi cümlemize nasip ve müyesser eylesin.
  Değerli sunum için Allah c.c.razı olsun hocam

+ Yorum Gönder