+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Kaza namazını kılarken bir vaktin sünneti gibimi yoksa farzı gibi mi kılını Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Kaza namazını kılarken bir vaktin sünneti gibimi yoksa farzı gibi mi kılını

  Sual: SELAMINALEYKÜM Benim sormak istediğim soru Kaza namazını kılarken bir vaktin sünneti gibimi yoksa farzı gibi mi kılınır. Kaza NAMZAZININ ÖĞLEYİ KILARKEN VEYA İKİNDİYİ KILARKEN TAMAMINI NE OKUNDUĞUNU NE SÖYLENDİĞİNİ TAM OLARAK YANITLARMISINIZ NİYET CEVABINIZ İÇİN TEŞEKKÜRLER ? 2. metzer
  Devamlı Üye

  --->: kaza namazını kılarken bir vaktin sünneti gibimi yoksa farzı gibi mi kılını


  Reklam  Cevap: Vealeykümüsselam

  Kaza namazları, ne şekilde kazaya kalmış ise aynı şekilde kılınacaktır.

  Sabah 2, öğle 4, ikindi 4, akşam 3, yatsı 4 ve vitir 3 rekat olarak kaza edilir.

  Vaktinde kılamayıp kazaya kalan namazları altı vakti bulan veya daha çok olan bir kimse kaza namazları arasında bir sıra gözetmediği gibi, kaza namazları ile vakit namazları arasında da bir sıra takibi yapmaz. Namaz kılmanın mekruh olduğu üç kerahet vaktinin dışında istediği ve müsait olduğu her zaman kılabilir. Çünkü kaza namazları için belli bir vakit yoktur. Meselâ, vaktinde kılınamamış olan bir ikindi namazı yatsıdan sonra, bir yatsı namazı da öğleden sonra kılınabilir.

  Kaza namazlarını kılarken vakti belirlemeye gerek yoktur. Bu çok zor olacağından kolay olanı yapmak daha uygundur. Bir kaza namazı şöyle niyet edilerek kılınır:

  Meselâ: "Niyet ettim Allah rızası için, vaktine yetişip de kılamadığım ilk öğle namazını" yahut "son öğle namazını kılmaya." Böylece kazaya kalmış olan namazlar, ya ilk kazaya kalmış olanından başlanmış olur veya en son kazaya kalmış olanından başlanmış olur ki, her iki halde de belli bir düzene göre geçmiş namazlar kılınarak azalmış olur.

  Daha kolay olması bakımından "Üzerimde olan bir öğle veya ikindi namazını kaza ediyorum" şeklinde niyet etmek de yeterlidir.

  Bir vaktin namazı kaza edileceği zaman önce bir ezan okunur, sonra ikamet getirilerek kılınır. Birden fazla kaza namazı kılınacağı zaman da hepsi için bir ezan kâfi gelirken, her farz namazı için ayrı ayrı ikamet getirmek sünnettir
  Dört ve üç rekat kaza namazları normal Farz namazları gibi kılınır(üçüncü ve dördüncü rekatlarda Zammir sure okunmaz)

+ Yorum Gönder
kaza namazı farz gibimi kılınır