Konusunu Oylayın.: Karımı 3 kez boşuyorum dedim sinirimden imam nikahı bozulurmu

5 üzerinden 4.88 | Toplam : 16 kişi
Karımı 3 kez boşuyorum dedim sinirimden imam nikahı bozulurmu
 1. 26.Mayıs.2010, 17:32
  1
  Misafir

  Karımı 3 kez boşuyorum dedim sinirimden imam nikahı bozulurmu


  Karımı 3 kez boşuyorum dedim sinirimden imam nikahı bozulurmu Mumsema selamun aleyküm ben mehmet sayin hocam size sorum olacak karimi 3 kec bosuyorum dedim sinirimden imam nikahi bozulurmu veya bozuldumu veya yeniden nikah mi kiymam gerek cevaplarsaniz sevinirim


 2. 26.Mayıs.2010, 17:32
  1
  Kayıtsız Üye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Kayıtsız Üye
  Misafir  selamun aleyküm ben mehmet sayin hocam size sorum olacak karimi 3 kec bosuyorum dedim sinirimden imam nikahi bozulurmu veya bozuldumu veya yeniden nikah mi kiymam gerek cevaplarsaniz sevinirim

 3. 26.Mayıs.2010, 23:45
  2
  arifselim
  Yönetici

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 04.Nisan.2007
  Üye No: 211
  Mesaj Sayısı: 25,476
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 10

  Yorum: Karımı 3 kez boşuyorum dedim sinirimden imam nikahı bozulurmu
  Aleykum selam kardeşim. Normal bir sinir durumunda yapılan boşama geçerlidir. Bir kerede 3 talak vermek ise sadece bir talak yerine geçtiğine dair diyanetin bir fetvası vardır buna uyabilirsiniz. Açık bir cümle ile boşama olduğu için yeni bir nikaha gerek olmadan bir evliliğinize devam edebilirsiniz.

  - Cinnet geçirecek derecede sinirlenen kişinin talakı yani boşama sözleri geçersizdir.


 4. 26.Mayıs.2010, 23:45
  2
  Yönetici  Aleykum selam kardeşim. Normal bir sinir durumunda yapılan boşama geçerlidir. Bir kerede 3 talak vermek ise sadece bir talak yerine geçtiğine dair diyanetin bir fetvası vardır buna uyabilirsiniz. Açık bir cümle ile boşama olduğu için yeni bir nikaha gerek olmadan bir evliliğinize devam edebilirsiniz.

  - Cinnet geçirecek derecede sinirlenen kişinin talakı yani boşama sözleri geçersizdir.

 5. 04.Ekim.2013, 04:54
  3
  Misafir

  Cevap: Karımı 3 kez boşuyorum dedim sinirimden imam nikahı bozulurmu

  ve aleykumusselam ve rahmetullahi ve berakatuh..

  Boşamak için kullanılan kelimeleri erkeğin hanımına karşı söylemesi ile talak yani boşama hasıl olur. Boşamak için kullanılan sözler iki çeşittir: Açık sözler ve kinayeli sözler.
  nikah tazeleme
  "Sen benden boş ol", "Ben seni boşadım" gibi sözler açık sözdür. Bu sözleri, şaka olarak veya şaşırarak da söylediği anda, manasını bilmese bile, boşamış olur.

  "Seni bıraktım, seni terk ettim" kelimeleri açık söz kabul edilir. Bir veya iki defa böyle açık sözle boşamaya, yani geri dönüşü mümkün olan boşamaya talak-ı rici denir. Ama yine de üç haktan biri gitmiş olur. Bu sözlerden herhangi biri bir defa söylendiğinde, pişman olunmuşsa, eski nikaha dönmek niyetiyle hanımının elini tutarsa tekrar nikah yapmadan iki bağ ile evliliğe devam eder.

  Evlilikte üç bağ vardır. Yani, boşama sözleri üç defa tekrarlanırsa, "seni boşadım, boşadım, boşadım" derse, veya "seni üç defa boşadım" derse üç bağı birden koparmış, geri dönüşü olmayacak şekilde boşamış olur. Böyle üç kere boşayınca talak-ı rici, talak-ı baine dönmüş olur.

  "Babanın evine git!", "Defol git!", "Cehenneme git!", "Senin kocan değilim artık" gibi, başka manalarda da kullanılan sözler kinayeli, kapalı sözlerdir. Bu sözler, boşamak niyeti ile söyleyince boşamış olur. Buna bain talak, yani iddet müddeti içinde geri dönüşü olmayan kesin boşama denir.

  Bu şekilde boşamada, iddet müddeti geçip yeniden nikah yapılmadıkça bir araya gelinemez.

  Kayın pederine "Ben senin kızını istemem, kime ister ise varsın" demek ve hanımı gezmek için izin istediğinde, "Ben seni ip ile bağlamadım git", "İstediğin yere gidersin. Bana hanım olmazsın" veya "Artık ben seni istemem”, "Seni boşamak istiyorum" gibi şeyler söylese, boşamak niyet etmedikçe, boşamış olmaz.

  "Şart olsun", "Dilediğini yap!" sözleri, boşamak manasına kullanılan yerlerde, hanımına böyle söyleyince, niyet etmese bile, bir bain talak olur.

  Hanımına, anam, kızım, kardeşim demekle boşama olmaz. Fakat (şimdiden sonra anam, kızım veya kardeşim ol) derse boşama olur. Bu bir talak-ı bain olur.

  Kinayeli sözle boşamada, bain talak iddetinde, hanımının odasına giremez. Kadın süslenemez, koku sürünemez, yabancı kadın gibi talak veren kocasından uzak durur. İddet sonunda yeniden nikah lazımdır.

  Boşamada, sayı bildirilmezse bir boşama olur. Üç veya fazla sayı söylerse, üç talak ile boşamış olur. "Bedenimdeki kıllar adedince" veya "Denizdeki balıklar adedince" yahut "Gökteki yıldızlar kadar" veya "üçten dokuza" deyince, yine üç boşama olur.

  Hanımını boşayan erkeğin akıllı ve uyanık olması gerekir. Sarhoşun, hastanın ve tehdit edilenin sözü ile veya mektubu ile, e-maili ile, faksı ile boşama geçerli olur. Bunlar kadının eline vardığı anda, boş olur. Yani kadın bu boşamayı öğrenince, haberdar olunca boşama gerçekleşmiş olur.

  Delinin, bunağın, baygının, uyuyanın ve hastalıkla ve kızarak dalgın olanın söylemesi ile boşama olmaz. Kızarak dalgın olmak, söylediğini bilmemek demektir. Bu da iki türlü olur:

  Manasını bilmeden, kast ve arzu etmeden söyleyince, boşama olmaz. Bu kinaye sözler içindir. Yoksa açık kelime ile yani seni boşadım dese, kast ve arzusu olmasa bile yine talak vaki olur.

  Manasını bilerek ve isteyerek söyleyip, sonra söylediğini bilmemek, hatırlamamaktır. Bu sözünü iki şahit işitip, sonra söylerlerse, boşama olur. Yani seni boşadım der, fakat sonra bunu hiç hatırlamaz, sen böyle demiştin denilince hayır ben hiç hatırlamıyorum, böyle bir şey söylemedim derse, eğer iki şahit, evet biz duyduk bu hanımını boşadı derse, o zaman boşama vuku bulur. Demezlerse, adam inkâr ettiği için boşama vaki olmaz.

  Hiç ilişki olmamış veya bir odada veya tenha bir yerde hiç beraber kalınmamış ise, bir kere boşayınca, kadın iddet beklemeden aynı gün bile, başkası ile evlenebilir.

  Hanımına başka başka üç zamanda birer kere boşarsa veya bir defa, "Üç kere boşadım" derse, geri dönüşü olmayacak şekilde nikah bozulmuş olur.

  Bu kadını tekrar alabilmek için, hulle lazım olur. Hulle demek, kadın başka erkekle nikahlanıp, düğün olup, ilişki olup, o erkek de boşayıp ve bundan sonra, tekrar iddet zamanı geçmek demektir. Ancak bundan sonra, birinci kocası yeni bir nikah ile tekrar alabilir.

  Bu ise, bir erkek için zillettir, aşağılıktır. Allahü teâlâ, erkeklere boşamak hakkını verdi ise de, bu hakkı gelişi güzel kullanmamaları ve kadınlar, erkeklerin elinde oyuncak olmamaları için, erkeklere bu hulle zilletini yüklemiştir. Hulle korkusundan müslüman bir erkek, boşama lafını ağzına bile alamaz. Aile arasında boşanmak lafı, şakası olamaz.

  Korkutmak için şaka için de olsa boşama sözlerini hiç kullanmamalıdır. Hatta ayrılmaya karar verilse bile yine bu kelimeleri kullanmamalıdır. Daha sonra ayrılmaktan vazgeçilebilir. Yakınları ile dostları ile istişare edip ayrılmaya kesin karar verildikten sonra bir talak vermelidir. Hiçbir zaman üç talak birden vermemelidir. Zaten üç talak birden vermek günahtır. Hayat şartları insanı birçok şeye katlanmayı gerektirebilir. Olmaz denilen şey olabilir. Bir talakla boşama yapılırsa kapı tamamen kapatılmamış olur. Boşamamak bir risk getirmez; ancak boşamak hele üç talak vermek çok büyük risktir. Telafisi mümkün olmayabilir.

  İddet, boşanmadan sonra, kadının yeniden evlenmesi haram olan zamandır. İlk temizlik başından, üçüncü hayzın sonuna kadar olan zamandır. Hayz görmüyorsa, talak için üç ay, ölüm için dört ay on gündür.

  Nikahı bozan şeyler: Boşadım demek, boşamak niyetiyle kinaye sözler söylemek, mesela hanımına çık git demek. Bir de küfre düşürücü söz söylemek.

  İnsan elfaz-ı küfür söyleyince imanı ve nikahı gidiyor mu? Nikah tazelemesi nasıl yapılır?

  Nikah tazelemek demek, yeniden nikah yapmak demektir. Bunu bir hocanın nezaretinde yapmak gerekmez. Nikah tazelemek için hanımdan vekalet aldıktan sonra, iki erkek şahit yanında, (Öteden beri, nikahlım olan hanımımı, onun tarafından vekaleten ve tarafımdan asaleten kendime nikah ettim) denirse nikah tazelenmiş olur.

  Boşamak ayrı, küfre düşmek ayrı. Bu talak sayılmıyor. Yani bağın biri kopmuyor. Bin kere küfre düşse bin kere nikah tazelemek gerekir, fakat bu talak sayılmaz.

  Sual: Bir kadın, boşanma hakkı kendi elinde olmak üzere nikahlanmak için ne yapması gerekiyor?

  Kadın, boşanmak benim elimde olmak üzere seninle evlendim der ve erkek de bunu kabul ettim derse, kadının boşanması kendi elinde de olur. Erkek eşine (İşin, senin elinde olsun) veya (Kendini sen boşa) yahut (Diler isen boşsun) gibi cümlelerden birini söylerse, kadın, ancak o oturumda kendisini boşayabilir. Kocası (Ne zaman istersen kendini boşa) derse, o oturuma mahsus olmaz. Kadın istediği zaman, kendini boşayabilir.

  Kendisine boşanmak hakkı verilen kadın, kocasına (Seni boşadım) derse, boşanma işi gerçekleşmez. (Kendimi boşadım) demesi lazımdır. Nikah yapılırken kadın, (Ne vakit istersem, kendimi senden boşamak üzere...) diyerek, şart ederse, erkek de, nikah yapılırken, bu şartı kabul ettim derse, böyle şartlı nikah sahih olur ve kadın da boşanmak hakkına sahip olur.

  Erkek boşanma hakkını verse, kadın (Ben boşanma hakkını istemem) dese de, hakkını red etmiş olmaz. Dilediği zamanda, kendini boşayabilir. Erkek nikah yaparken, (Boşanmak senin elinde olmak üzere, seni nikah ettim) derse, nikah sahih olup, boşanmak hakkı kadının elinde olmaz. Fakat, önce kadın, (istediğim zaman, boşanma hakkı elimde olmak üzere sana nikahlandım) der, erkek de, (kabul ettim) derse, hem nikah sahih olur, hem de, boşanmak kadının elinde olur.

  Küfre düşen karı-kocanın, tecdid-i imandan sonra, iki şahit yanında tecdid-i nikah yapmaları gerekir. Kolaylık olmak için, nikahı yenilemeye hanımdan vekalet almalı, iki erkek şahit yanında, (Öteden beri, nikahım altında bulunan hanımımı, onun tarafından vekil olarak ve tarafımdan asil olarak kendime nikah ettim) demelidir. Camilerde yapılan meşhur tecdid-i iman ve tecdid-i nikahı cemaat ile okumak bu hükme dayanmaktadır.

  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet Editör


 6. 04.Ekim.2013, 04:54
  3
  Emrah - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Emrah
  Misafir
  ve aleykumusselam ve rahmetullahi ve berakatuh..

  Boşamak için kullanılan kelimeleri erkeğin hanımına karşı söylemesi ile talak yani boşama hasıl olur. Boşamak için kullanılan sözler iki çeşittir: Açık sözler ve kinayeli sözler.
  nikah tazeleme
  "Sen benden boş ol", "Ben seni boşadım" gibi sözler açık sözdür. Bu sözleri, şaka olarak veya şaşırarak da söylediği anda, manasını bilmese bile, boşamış olur.

  "Seni bıraktım, seni terk ettim" kelimeleri açık söz kabul edilir. Bir veya iki defa böyle açık sözle boşamaya, yani geri dönüşü mümkün olan boşamaya talak-ı rici denir. Ama yine de üç haktan biri gitmiş olur. Bu sözlerden herhangi biri bir defa söylendiğinde, pişman olunmuşsa, eski nikaha dönmek niyetiyle hanımının elini tutarsa tekrar nikah yapmadan iki bağ ile evliliğe devam eder.

  Evlilikte üç bağ vardır. Yani, boşama sözleri üç defa tekrarlanırsa, "seni boşadım, boşadım, boşadım" derse, veya "seni üç defa boşadım" derse üç bağı birden koparmış, geri dönüşü olmayacak şekilde boşamış olur. Böyle üç kere boşayınca talak-ı rici, talak-ı baine dönmüş olur.

  "Babanın evine git!", "Defol git!", "Cehenneme git!", "Senin kocan değilim artık" gibi, başka manalarda da kullanılan sözler kinayeli, kapalı sözlerdir. Bu sözler, boşamak niyeti ile söyleyince boşamış olur. Buna bain talak, yani iddet müddeti içinde geri dönüşü olmayan kesin boşama denir.

  Bu şekilde boşamada, iddet müddeti geçip yeniden nikah yapılmadıkça bir araya gelinemez.

  Kayın pederine "Ben senin kızını istemem, kime ister ise varsın" demek ve hanımı gezmek için izin istediğinde, "Ben seni ip ile bağlamadım git", "İstediğin yere gidersin. Bana hanım olmazsın" veya "Artık ben seni istemem”, "Seni boşamak istiyorum" gibi şeyler söylese, boşamak niyet etmedikçe, boşamış olmaz.

  "Şart olsun", "Dilediğini yap!" sözleri, boşamak manasına kullanılan yerlerde, hanımına böyle söyleyince, niyet etmese bile, bir bain talak olur.

  Hanımına, anam, kızım, kardeşim demekle boşama olmaz. Fakat (şimdiden sonra anam, kızım veya kardeşim ol) derse boşama olur. Bu bir talak-ı bain olur.

  Kinayeli sözle boşamada, bain talak iddetinde, hanımının odasına giremez. Kadın süslenemez, koku sürünemez, yabancı kadın gibi talak veren kocasından uzak durur. İddet sonunda yeniden nikah lazımdır.

  Boşamada, sayı bildirilmezse bir boşama olur. Üç veya fazla sayı söylerse, üç talak ile boşamış olur. "Bedenimdeki kıllar adedince" veya "Denizdeki balıklar adedince" yahut "Gökteki yıldızlar kadar" veya "üçten dokuza" deyince, yine üç boşama olur.

  Hanımını boşayan erkeğin akıllı ve uyanık olması gerekir. Sarhoşun, hastanın ve tehdit edilenin sözü ile veya mektubu ile, e-maili ile, faksı ile boşama geçerli olur. Bunlar kadının eline vardığı anda, boş olur. Yani kadın bu boşamayı öğrenince, haberdar olunca boşama gerçekleşmiş olur.

  Delinin, bunağın, baygının, uyuyanın ve hastalıkla ve kızarak dalgın olanın söylemesi ile boşama olmaz. Kızarak dalgın olmak, söylediğini bilmemek demektir. Bu da iki türlü olur:

  Manasını bilmeden, kast ve arzu etmeden söyleyince, boşama olmaz. Bu kinaye sözler içindir. Yoksa açık kelime ile yani seni boşadım dese, kast ve arzusu olmasa bile yine talak vaki olur.

  Manasını bilerek ve isteyerek söyleyip, sonra söylediğini bilmemek, hatırlamamaktır. Bu sözünü iki şahit işitip, sonra söylerlerse, boşama olur. Yani seni boşadım der, fakat sonra bunu hiç hatırlamaz, sen böyle demiştin denilince hayır ben hiç hatırlamıyorum, böyle bir şey söylemedim derse, eğer iki şahit, evet biz duyduk bu hanımını boşadı derse, o zaman boşama vuku bulur. Demezlerse, adam inkâr ettiği için boşama vaki olmaz.

  Hiç ilişki olmamış veya bir odada veya tenha bir yerde hiç beraber kalınmamış ise, bir kere boşayınca, kadın iddet beklemeden aynı gün bile, başkası ile evlenebilir.

  Hanımına başka başka üç zamanda birer kere boşarsa veya bir defa, "Üç kere boşadım" derse, geri dönüşü olmayacak şekilde nikah bozulmuş olur.

  Bu kadını tekrar alabilmek için, hulle lazım olur. Hulle demek, kadın başka erkekle nikahlanıp, düğün olup, ilişki olup, o erkek de boşayıp ve bundan sonra, tekrar iddet zamanı geçmek demektir. Ancak bundan sonra, birinci kocası yeni bir nikah ile tekrar alabilir.

  Bu ise, bir erkek için zillettir, aşağılıktır. Allahü teâlâ, erkeklere boşamak hakkını verdi ise de, bu hakkı gelişi güzel kullanmamaları ve kadınlar, erkeklerin elinde oyuncak olmamaları için, erkeklere bu hulle zilletini yüklemiştir. Hulle korkusundan müslüman bir erkek, boşama lafını ağzına bile alamaz. Aile arasında boşanmak lafı, şakası olamaz.

  Korkutmak için şaka için de olsa boşama sözlerini hiç kullanmamalıdır. Hatta ayrılmaya karar verilse bile yine bu kelimeleri kullanmamalıdır. Daha sonra ayrılmaktan vazgeçilebilir. Yakınları ile dostları ile istişare edip ayrılmaya kesin karar verildikten sonra bir talak vermelidir. Hiçbir zaman üç talak birden vermemelidir. Zaten üç talak birden vermek günahtır. Hayat şartları insanı birçok şeye katlanmayı gerektirebilir. Olmaz denilen şey olabilir. Bir talakla boşama yapılırsa kapı tamamen kapatılmamış olur. Boşamamak bir risk getirmez; ancak boşamak hele üç talak vermek çok büyük risktir. Telafisi mümkün olmayabilir.

  İddet, boşanmadan sonra, kadının yeniden evlenmesi haram olan zamandır. İlk temizlik başından, üçüncü hayzın sonuna kadar olan zamandır. Hayz görmüyorsa, talak için üç ay, ölüm için dört ay on gündür.

  Nikahı bozan şeyler: Boşadım demek, boşamak niyetiyle kinaye sözler söylemek, mesela hanımına çık git demek. Bir de küfre düşürücü söz söylemek.

  İnsan elfaz-ı küfür söyleyince imanı ve nikahı gidiyor mu? Nikah tazelemesi nasıl yapılır?

  Nikah tazelemek demek, yeniden nikah yapmak demektir. Bunu bir hocanın nezaretinde yapmak gerekmez. Nikah tazelemek için hanımdan vekalet aldıktan sonra, iki erkek şahit yanında, (Öteden beri, nikahlım olan hanımımı, onun tarafından vekaleten ve tarafımdan asaleten kendime nikah ettim) denirse nikah tazelenmiş olur.

  Boşamak ayrı, küfre düşmek ayrı. Bu talak sayılmıyor. Yani bağın biri kopmuyor. Bin kere küfre düşse bin kere nikah tazelemek gerekir, fakat bu talak sayılmaz.

  Sual: Bir kadın, boşanma hakkı kendi elinde olmak üzere nikahlanmak için ne yapması gerekiyor?

  Kadın, boşanmak benim elimde olmak üzere seninle evlendim der ve erkek de bunu kabul ettim derse, kadının boşanması kendi elinde de olur. Erkek eşine (İşin, senin elinde olsun) veya (Kendini sen boşa) yahut (Diler isen boşsun) gibi cümlelerden birini söylerse, kadın, ancak o oturumda kendisini boşayabilir. Kocası (Ne zaman istersen kendini boşa) derse, o oturuma mahsus olmaz. Kadın istediği zaman, kendini boşayabilir.

  Kendisine boşanmak hakkı verilen kadın, kocasına (Seni boşadım) derse, boşanma işi gerçekleşmez. (Kendimi boşadım) demesi lazımdır. Nikah yapılırken kadın, (Ne vakit istersem, kendimi senden boşamak üzere...) diyerek, şart ederse, erkek de, nikah yapılırken, bu şartı kabul ettim derse, böyle şartlı nikah sahih olur ve kadın da boşanmak hakkına sahip olur.

  Erkek boşanma hakkını verse, kadın (Ben boşanma hakkını istemem) dese de, hakkını red etmiş olmaz. Dilediği zamanda, kendini boşayabilir. Erkek nikah yaparken, (Boşanmak senin elinde olmak üzere, seni nikah ettim) derse, nikah sahih olup, boşanmak hakkı kadının elinde olmaz. Fakat, önce kadın, (istediğim zaman, boşanma hakkı elimde olmak üzere sana nikahlandım) der, erkek de, (kabul ettim) derse, hem nikah sahih olur, hem de, boşanmak kadının elinde olur.

  Küfre düşen karı-kocanın, tecdid-i imandan sonra, iki şahit yanında tecdid-i nikah yapmaları gerekir. Kolaylık olmak için, nikahı yenilemeye hanımdan vekalet almalı, iki erkek şahit yanında, (Öteden beri, nikahım altında bulunan hanımımı, onun tarafından vekil olarak ve tarafımdan asil olarak kendime nikah ettim) demelidir. Camilerde yapılan meşhur tecdid-i iman ve tecdid-i nikahı cemaat ile okumak bu hükme dayanmaktadır.

  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet Editör

 7. 11.Mart.2015, 20:39
  4
  Misafir

  Cevap: Karımı 3 kez boşuyorum dedim sinirimden imam nikahı bozulurmu

  Selamünaleyküm hocam eşim bana sinirlendikçe bossun diyor ve bunu defalarca tekrarlıyor hatta bi defa pişman oldu tekrar nikah kıydırdık ..ama ikinci kez tekrar dedi bu konuda ne yapmalıyım bilgilendirirseniz sevinirim tekrar nikah kıyılırmı

  ----

  Hocam ben esıme bılmeden uç kere boş ol dedım tekrar evlene bılırmıyız


 8. 11.Mart.2015, 20:39
  4
  Kayıtsız Üye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Kayıtsız Üye
  Misafir
  Selamünaleyküm hocam eşim bana sinirlendikçe bossun diyor ve bunu defalarca tekrarlıyor hatta bi defa pişman oldu tekrar nikah kıydırdık ..ama ikinci kez tekrar dedi bu konuda ne yapmalıyım bilgilendirirseniz sevinirim tekrar nikah kıyılırmı

  ----

  Hocam ben esıme bılmeden uç kere boş ol dedım tekrar evlene bılırmıyız

 9. 27.Nisan.2015, 12:18
  5
  @hmet
  Üye

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 16.Mayıs.2007
  Üye No: 771
  Mesaj Sayısı: 7,751
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 10
  Bulunduğu yer: gölbaşı

  şahitsiz imam nikahı bozulur mu

  imam nikahı bozulursa tekrar nasıl kıyılır?

  İki talak ile boşanan karı koca geri dönebilirler ama 3 talak ile boşanan çiftler geri dönmeleri söz konusu değil.

  dini nikah bozulunca tekrar nasıl kıyılır?

  Dini nikah bir veya iki talak ile bitirilmişse o zaman iddet süresi içinde eşine seni geri nikahıma alıyorum demesi yeterlidir.


 10. 27.Nisan.2015, 12:18
  5
  Üye
  imam nikahı bozulursa tekrar nasıl kıyılır?

  İki talak ile boşanan karı koca geri dönebilirler ama 3 talak ile boşanan çiftler geri dönmeleri söz konusu değil.

  dini nikah bozulunca tekrar nasıl kıyılır?

  Dini nikah bir veya iki talak ile bitirilmişse o zaman iddet süresi içinde eşine seni geri nikahıma alıyorum demesi yeterlidir.

 11. 19.Temmuz.2015, 01:52
  6
  Misafir

  Benim de bi sorum olacaktı

  eşimle imam nikahı kıydık 3 sene önce ailemizin haberi yoktu şimdi evlenicez tekrar imam nikahı kıysak günah olur mu ailemizede söyleyemeyiz ne yapmamız lazım?


 12. 19.Temmuz.2015, 01:52
  6
  Kayıtsız Üye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Kayıtsız Üye
  Misafir
  eşimle imam nikahı kıydık 3 sene önce ailemizin haberi yoktu şimdi evlenicez tekrar imam nikahı kıysak günah olur mu ailemizede söyleyemeyiz ne yapmamız lazım?

 13. 01.Ağustos.2015, 23:32
  7
  arifselim
  Yönetici

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 04.Nisan.2007
  Üye No: 211
  Mesaj Sayısı: 25,476
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 10

  Cevap: Karımı 3 kez boşuyorum dedim sinirimden imam nikahı bozulurmu

  Eşleri birbirlerine bağlayan 3 manevi bağ vardır bunlara talak denir. Eğer 3 talak tümü gitmişse yeni bir nikah kıyılamaz.


 14. 01.Ağustos.2015, 23:32
  7
  Yönetici
  Eşleri birbirlerine bağlayan 3 manevi bağ vardır bunlara talak denir. Eğer 3 talak tümü gitmişse yeni bir nikah kıyılamaz.

 15. 21.Ekim.2015, 12:47
  8
  Misafir

  Cevap: Karımı 3 kez boşuyorum dedim sinirimden imam nikahı bozulurmu

  hocam kocam benden dört sene önce resmi olarak boşandı başka biriyle evlendi ama bana dini olarak boş ol kelimesini hiç kullanmadı.ben hiç evlenmedim iki çocuğum var ve pişman oldu benimle barışmak istiyor dini nikah bize düşermi


 16. 21.Ekim.2015, 12:47
  8
  Kayıtsız Üye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Kayıtsız Üye
  Misafir
  hocam kocam benden dört sene önce resmi olarak boşandı başka biriyle evlendi ama bana dini olarak boş ol kelimesini hiç kullanmadı.ben hiç evlenmedim iki çocuğum var ve pişman oldu benimle barışmak istiyor dini nikah bize düşermi

 17. 06.Kasım.2015, 23:09
  9
  mum
  Administrator

  Profili:
  mum
  Üyelik Tarihi: 20.Ocak.2007
  Üye No: 2
  Mesaj Sayısı: 7,486
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 10

  Cevap: Karımı 3 kez boşuyorum dedim sinirimden imam nikahı bozulurmu

  Koca karısına boş ol dememişse karısı boşanmış olmaz. ama resmi nikahı bitirmek bir talak sayılır.
  Onun için sadece iki talak ile bir araya gelebilirsiniz.


 18. 06.Kasım.2015, 23:09
  9
  mum
  Administrator
  Koca karısına boş ol dememişse karısı boşanmış olmaz. ama resmi nikahı bitirmek bir talak sayılır.
  Onun için sadece iki talak ile bir araya gelebilirsiniz.

 19. 09.Kasım.2015, 22:41
  10
  Misafir

  bosanma

  Hocam ben bayanim gecenlerde kocamla tartısma yasadik ve uc kez boşol dedim bnm böyle bir hakkim varmı yada nikah bozulduysa ne yapmamız gerek lütfen cevaplarmısınız


 20. 09.Kasım.2015, 22:41
  10
  Kayıtsız Üye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Kayıtsız Üye
  Misafir
  Hocam ben bayanim gecenlerde kocamla tartısma yasadik ve uc kez boşol dedim bnm böyle bir hakkim varmı yada nikah bozulduysa ne yapmamız gerek lütfen cevaplarmısınız

 21. 11.Kasım.2015, 17:29
  11
  mum
  Administrator

  Profili:
  mum
  Üyelik Tarihi: 20.Ocak.2007
  Üye No: 2
  Mesaj Sayısı: 7,486
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 10

  dini nikah bozulunca tekrar nasıl kıyılır

  imam nikahı bozulduktan sonra nasıl kıyılır
  Alıntı
  kocamla tartısma yasadik ve uc kez boşol dedim
  Kadının boşama sözleri geçersizdir.
  Nikahınıza bir zarar gelmedi Allah sıkıntılarınızı gidersin.


 22. 11.Kasım.2015, 17:29
  11
  mum
  Administrator
  imam nikahı bozulduktan sonra nasıl kıyılır
  Alıntı
  kocamla tartısma yasadik ve uc kez boşol dedim
  Kadının boşama sözleri geçersizdir.
  Nikahınıza bir zarar gelmedi Allah sıkıntılarınızı gidersin.

 23. 17.Aralık.2015, 00:21
  12
  Misafir

  Cevap: Karımı 3 kez boşuyorum dedim sinirimden imam nikahı bozulurmu

  Ayni sorun bendede var.ama biz tazeletmek istiyoruz


 24. 17.Aralık.2015, 00:21
  12
  Kayıtsız Üye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Kayıtsız Üye
  Misafir
  Ayni sorun bendede var.ama biz tazeletmek istiyoruz
+ Yorum Gönder
Git 124 Son