+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Hz ibrahim ve hz yusufun kıssalarındaki ahlaki öğütler Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Hz ibrahim ve hz yusufun kıssalarındaki ahlaki öğütler


 2. Fetva Meclisi
  Moderatör

  Cevap: hz ibrahim ve hz yusufun kıssalarındaki ahlaki öğütler


  Reklam  Cevap: Hz. İbrahim ve hz yusufun kıssalarındaki ahlaki öğütler özet

  Kuran'da Hz. İbrahim kıssasında aktarılan örnekler tüm müminler için birer ders niteliğindedir. Hz. İbrahim tüm yaşamı boyunca Allah'a tevekkül etmiş, kavminin düşmanca tavrı karşısında her zaman Allah'a olan güçlü imanı, samimiyeti, teslimiyeti, ihlası ona güç vermiş, Allah'ın varlığını anlatmak için çok etkili yöntemler geliştirmiştir. Çok büyük bir kararlılık ve şevkle inkar edenlere karşı fikri mücadele yürütmüş ve Allah'ın rızası, rahmeti, cenneti dışında hiçbir karşılık beklememiştir. Allah Kuran'da Hz. İbrahim'in ve onun soyunun katıksızca ahireti düşünüp anan ihlas sahipleri olduğunu şöyle haber vermiştir:

  "... İbrahim'i, İshak'ı ve Yakub'u da hatırla. Gerçekten Biz onları, katıksızca (ahiretteki asıl) yurdu düşünüp-anan ihlas sahipleri kıldık." (Sad Suresi, 45-46)

  Hz Yusufun kıssasındaki öğütler Özet

  Hz Yusuf'un kıssasında din ahlakının yaşanmadığı toplumlarda zararsız olarak tasvir edilen kıskançlık, insanların aklının ve düşünme yetisinin zarar görmesine yol açan, onu şeytanın etkisi altına alan ve din ahlakına uygun olmayan davranışlara yöneltebilecek, kaçınılması gereken bir özelliktir.


+ Yorum Gönder
hz.ibrahim ve hz.yusuf kıssasındaki ahlaki öğütler