+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden ALLAH'ın adına YEMİN ettirsem ve YEMİN'ini yalan yere ettiyse başına ne tür felaket gelir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  ALLAH'ın adına YEMİN ettirsem ve YEMİN'ini yalan yere ettiyse başına ne tür felaket gelir?

  Sual: selam;Kız arkadaşımın beni kandırdığını söylüyorlar,kız arkdaşıma KUR'AN'a el bastırsam ve ALLAH'ın adına YEMİN ettirsem ve YEMİN'ini yalan yere ettiyse başına ne tür felaket gelir? şimdiden saygılar cevaplarınızı bekliyorum, LÜTFEN YARDIM EDİN,ALLAH AŞKINA Bİ ÇARE( ? 2. İsrâ
  İsrâ

  --->: ALLAH'ın adına YEMİN ettirsem ve YEMİN'ini yalan yere ettiyse başına ne tür felaket gelir?


  Reklam  Cevap: ve aleykumusselam,

  kardesim o kiz senin nikahli esin mi? bu hesabi neye dayanarak soruyorsun söylermisin, zina dinimizde yoktur, Allaha ha yemin etmissin ha emirlerine itaatsizlik etmissin. Zinaya yaklasmayin diyor Allah.
  Allah Ümmetim MUhammedin yardimcisi olsun, kiyamet yakin kardesim ahir zamandayiz. Kendine bir dur de sonra kiz ailenize yakisan bir kimseyse dini kuvvetliyse es olarak al.

 3. Hoca
  erimeye devam...
  YALAN YEMIN
  Yalan yere yemin eden kişi, Allah`ı yeminine şahid göstererek insanları kandırmak istediği için O`nun mukaddes adını istismar etmekte, O`na iftirada bulunmaktadır. Bu nedenle Hz. Peygamber, büyük günahların en büyüklerinden birinin de yalan yemin olduğunu söylemiştir. (Buharî, Edeb, 6). "Birbirinizi aldatmak için (yalan) yemin etmeyin, bu yüzden yere sağlam basan ayak sürçebilir ve Allah yolundan alıkoymanıza karşılık kötü bir azab tadarsınız. Bunun için size (ahirette de) büyük bir azab vardır" (Nahl,16/94) âyeti, yalan yeminin cezasının ilahî azab olduğunu belirtmektedir.

  Bir kimse geleceğe yönelik yaptığı bir yemini bozduğunda, kefaretini ödemek suretiyle yeminin günahından kurtulur (bk. Yemin Keffareti); fakat yalan yemin öyle büyük bir günahtır ki, onun cezasını keffaret dahi düşüremeyeceği için, yalan yeminde keffaret olmaz. Böyle bir günah işleyen kişi, yalanına şahid gösterdiği Allah`a tevbe etmeli, af dilemeli ve bir daha bu günahı işlememelidir. Onun günahını ancak Allah affedebilir. Yalan yeminle başkalarının hakkı alınmışsa, velev ki bu kanun yoluyla olsun, ikinci bir günah daha işlenmiş olur. Haksız yere elde edilen bu hak, sahibine ödenmedikçe tevbe ile kurtuluş olmaz. Mesela bir kimse, ödemediği borcunu bile bile "ödedim" diye yemin etse, karşı taraf da alacağını isbat edemese ve hâkim, yalan yemin edenin borçsuz olduğuna hükmetse, bu kişi iki büyük günahı birden işlemiş olur. Bir de dikkatsizlik, kötü alışkanlık, hata... gibi sebeplerle yalan yere yemin etmek durumuna düşülür. Şüphesiz ki bunun günahı diğeri gibi değildir. Fakat gelişi güzel, lüzumsuz yere Allah`ın adını anmak da bir günahtır. Bu nedenle dile hakim olmalı, yemini alışkanlık haline getirmemeli, ancak çok önemli durumlarda yemin etmelidir. Yeminde niyet, yemin ettirenin maksadına göredir. bu nedenle, yemin eden kişi kalbinden başka şeyleri geçirerek yemin ederse yine yalan yemin etmiş olur. Mesela, Ahmed`e olan borcu için yemin ettirilen kişi, Mehmed`e ödemiş olduğu,borcu kasdederek, borcumu ödedim diye yemin ederse, yalan yemin etmiş olur (Ayrıca bk. Yemin md.).
  Yazar: İslam Fıkhı Ansiklopedisi

+ Yorum Gönder