+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Hz. Ali'nin, Hz. Peygamber Efendimizin Hz. Ebu Bekir ile ilgili rivayet ettiği hadisler var mıdır? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Hz. Ali'nin, Hz. Peygamber Efendimizin Hz. Ebu Bekir ile ilgili rivayet ettiği hadisler var mıdır?


 2. meçhul_100
  ˙·٠• FiLiSTiN•٠·˙

  --->: Hz. Ali'nin, Hz. Peygamber Efendimizin Hz. Ebu Bekir ile ilgili rivayet ettiği hadisler var mı


  Reklam  Cevap: Konuyla ilgili bazı hadisler:

  İbn Semmak’ın bildirdiğine göre Hz. Ali şöyle demiştir: Resulullah(a.s.m) bana “Ya Alî! Allah, Ebu Bekir’i vezir, Ömer’i müşir, Osman’ı sened, seni de zahîr almamı emretti”(Zeynî Dahlan, Fedailu’l-hulefai’r-raşidin-es-Siretu’n-Nebeviye ile birlikte- 1/48-49).

  Hz. Ali anlatıyor; Resulullah şöyle buyurdu: “Ebu Bekir ve Ömer -peygamberler hariç- önceki ve sonraki ümmetlerden olan bütün cennet ehlinin efendileridir.” Ahmed b. Hanbel’in rivayet ettiği bu hadis sahihtir(bk. Suyutî, el-Ğarar fi fedaili Ömer-şamile- 1/1; Zeynî Dahlan, a.g.e, 1/57).

  İbn Asakir’in naklettiğine göre, Hz. Ali şöyle demiştir: “Ben de orada hazır bulunduğum ve hasta olmadığım halde, Resulullah(a.s.m), Ebu Bekir’in namaz kıldırmasını emretti. Biz de Resulullah’ın bizim dinimiz için razı olup seçtiği kimseyi dünyamız için razı olup seçtik”(Z. Dahlan, a.g.e, 1/76-78).

  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet Editör

+ Yorum Gönder
hz ebubekir ile ilgili hadisler,  hz ebubekir ile ilgili ayetler