+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Cuma sünneti rekat sayısı Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Cuma sünneti rekat sayısı

  Sual: burada okuduğuma göre cuma farzından sonra dört rekat kılınız. denilmiş.oysa ben ezandan sonra cuma farzından önce kılınan cuma sünnetinden bahsediyorum. sorularım: Cuma sünneti topluca cemaat ile mi? kılınır. ezanı beklemek gerekir mi? Menşeini şu anda hatırlamadığım bir yazılı bilgiden edindiğim bilgiye göre yüce peygamberimiz sallalhuvesellem
  camiye erken geldiğinden gelir gelmez dört rekat namazını kılar makamına geçerdi. Daha sonra gelenler de sünnetini kılar yerini alırdı. Diyer bir deyimle cuma sünneti hemen hemen diyerlerinde olduğu gibi ferdi kılınan bir namaz olup ezan da beklenmezdi.
  doğrusunuöğrenmek istiyorum. saygılarımla ? 2. DZALBAY
  Üye

  --->: cuma sünneti rekat sayısı


  Reklam  Cevap: Evladım;

  1.Camiye girince kılınan iki veya dört rekatlık namaza ''tahiyyetül mescid'' yani mescide saygı namazı denir.Onun vakit sünnetleriyle bir ilgisi yok.

  2.Sünnet topluca cemaatle kılınır mı ?Sadece farzlar cemaatle kılınır.Sünnet olarak da teravih cemaatle kılınır...

  3.Sen namaz kılmayı,yakınlarına sorup,uygulamalı olarak görerek ve ilmihal yardımıyla iyice bir öğren.Çünkü namazla ilgili bilgin çok zayıf.Neden mi?Ezan okunmadan namaz kılınmayacağını bile bilmiyorsun.Bu durumda,namazın farzlarını bilmiyorsun.Namazın farzlarını bilmez isen kıldığın, namaz olmaz.

  4. Cuma sünneti de ezandan önce kılınmaz.Çünkü namazın 12 farzından birisi ''vakit''tir.Yani vakit girmeden(ezan okunmadan)namazın sünnetini de farzını da kılamazsın.

  Bilmediğin her şeyi de internetten öğrenemezsin.Yakınlarında mutlaka hoca,imam,kitapçı vb.istifade edeceğin bir şeyler vardır.Bilgi seviyeni internetten istifade ile oluşturma.Ama,belirli bir yere gelince,bilgi paylaşımına katıl...

  Selam ve dua ile...

+ Yorum Gönder