+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Gökten bir melek seslenecek, bu mehdidir, diyecek anlamına gelen bir rivayet var mıdır? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Gökten bir melek seslenecek, bu mehdidir, diyecek anlamına gelen bir rivayet var mıdır?


 2. meçhul_100
  ˙·٠• FiLiSTiN•٠·˙

  --->: Gökten bir melek seslenecek, bu mehdidir, diyecek anlamına gelen bir rivayet var mıdır?


  Reklam  Cevap: Önce ilgili rivayetin sahih olup olmadığını araştırmak gerekir. Biz araştırmalarımızda böyle bir bilgiyi sahih kaynaklarda bulamadık.

  İkincisi, Hz. İsa’nın iki meleğin omuzlarında yere ineceğine dair hadis rivayetinde olduğu gibi, bu ve benzeri rivayetler sahih de olsa müteşabih olup manaları kapalıdır. Bunların herkesin görebileceği şekilde gelmeleri imtihan sırrına aykırıdır. Faraza Hz. İsa meleklerin omuzlarında inse bile onun bu inişinin kimse görmeyecektir. Keza, Hz. Mehdi’nin mehdiliğini ilan eden meleğin sesini de kimse duymayacaktır.

  Bunun manası -Allahu a’lem/en doğrusunu Allah bilir-, bir melek, İslam dininin hakikatlerini yeniden ispat edecek, zulüm ve haksızlıkları ortadan kaldırıp adaleti yayacak olan en son müceddid olan Hz. Mehdinin sevincini paylaşmak üzere -Allah’ın izniyle- göklerin ehline onun geldiğini ilan edecek ve “işte Mehdi!” diyecek ve bu sesin yankıları da -nuru iman ile bakan- müminlerin kalbine ilham olarak yansıyacaktır.

  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet Editör

+ Yorum Gönder