+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Ahilik niye ortaya çıkmışıtır? bu sadece ahlik için değil mesala mevlevilik yesevilik falan niye yan Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Ahilik niye ortaya çıkmışıtır? bu sadece ahlik için değil mesala mevlevilik yesevilik falan niye yan

  Sual: Ahilik niye ortaya çıkmışıtır? bu sadece ahlik için değil mesala mevlevilik yesevilik falan niye yani? dinimiz mi emretmiş? yoksa can sıkıntısına mı? ? 2. Muhasibi
  Editör

  Cevap: Ahilik niye ortaya çıkmışıtır? bu sadece ahlik için değil mesala mevlevilik yesevilik falan n


  Reklam  Cevap: Ahilik nedir kısa bilgi
  Ahi’lik bir Türk esnaf kuruluşudur. Ahi’lik temeli yardımlaşmaya dayanan esnaf teşkilatıdır. Köylere kadar yayılan en küçük örgütten en büyüğüne kadar milli birlik ve beraberliğe, karşılıklı saygı ve sevgiyi sosyal dayanışma ve yardımı temel ilke sayan, el birliği ve kardeşlik havası içinde din ve ahlak kurallarına sıkı sıkıya bağlı, köklü, sağlam, düzenli ve milli bir toplum kurmayı amaç bilen bir kuruluştur.
  Bu kuruluş, XIII. Yüzyıldan XVII. Yüzyıla dek Ahi’lik daha sonra XX. Yüzyılın başlarına denk de “GEDİK” yani lonca örgütü olarak toplumun ekonomik kesimindeki oluşumları düzenlenmiştir. Anadolu Ahi teşkilatı, kuruluşundan zamanımıza kadar, gerek kendi bünyesinde ve gerekse topluma karşı görevini yapmış bir müessesedir. Kendi içerisinde doğruluk, karşılıklı yardım ve saygı esasından hareket ederek Türkiye’nin ticari ve ekonomik hayatında büyük rol oynamış ustalar, çıraklar, kısacası zanaatkarlar yetiştirmiş ve yetişen bu esnaf tek taraflı çıkar endişesi ile hareket etmemiştir.
  Sadece mesleki fonksiyonunu yerine getirerek topluma hizmet etmekle yetinmemiş olan bu müessese, kuruluş devrinde yerleşme meselelerinde ve Anadolu’nun Türkleşmesinde ve yayılmasında, daha sonra da genişleme esnasında büyük rol oynamış bir teşkilattır. İşe deri işçiliği ile başlayan ahi’ler sanattaki kabiliyetleri ve yüksek ahlaki meziyetleri ile otoritelerini zamanla bütün öteki sanat kollarına da tanıtmıştır. Bu geleneğe, bütün tarihleri boyunca Osmanlı Sultanları da saygı göstermiş, tekelci tüccarlara karşı zanaatkarları korumuşlardır.

+ Yorum Gönder