+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Ok yarışı yapın, (vücutça) sertleşin, yalınayak yürüyün, hadisinde geçen vücutça sertleşin ifadesind Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Ok yarışı yapın, (vücutça) sertleşin, yalınayak yürüyün, hadisinde geçen vücutça sertleşin ifadesind

  Sual: Ok yarışı yapın, (vücutça) sertleşin, yalınayak yürüyün, hadisinde geçen vücutça sertleşin ifadesinden maksat nedir?
  Vücuttaki yağ kütlesini azaltıp kas kütlesini arttırmak anlamına mı gelmektedir? ? 2. meçhul_100
  ˙·٠• FiLiSTiN•٠·˙

  --->: Ok yarışı yapın, (vücutça) sertleşin, yalınayak yürüyün, hadisinde geçen vücutça sertleşin ifa


  Reklam  Cevap: Görebildiğimiz kadarıyla bu sözler Hz. Ömer’e ait olarak –farklı bir sıralamada-nakledilmiştir. Nezal b. Sebire anlatıyor: Ömer b. El-Hattab bize şu üç şeyi yapmamızı tavsiye etti: “Yalın ayak yürümeyi öğrenin ve sertleşin, ve gücünüzü toplayın/güçlü olmaya çalışın(gücünüze güç katın, enerjik olun) ve bir de ok atmayı öğrenin”(Kenzu’l-Ummal, h. No: 11372).

  Burada yürümeye, özellikle de yalın ayak yürümeye alıştırmak gibi bir tavsiye vardır. Ayakkabının pek bulunmadığı ve herkesin bulma imkânı olmadığı o günkü şartlarda böyle bir tavsiye önem arz etmektedir.

  Yürümekten, hareket etmekten kasların sertleşmesi söz konusudur. Bunu bugünkü anlamda bir spor olarak algılamak ve yağların erimesi, kasların güçlenmesi, bedenin sağlamlaşması gibi hususları anlamak mümkündür.

  Ayrıca bu tavsiyelerin hepsi, o devirde muhtemel bir savaşta olması gereken şartların hazırlanmasına yönelik olduğu da anlaşılabilir.


  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet Editör


+ Yorum Gönder