+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Yalan yere yemin etti Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. 1
  Misafir
  Reklam

  Yalan yere yemin etti

  Reklam

  Yalan yere yemin etti Mumsema selamın aleyküm

  birşey danışmak istiyorum benim abim birkaç kez sigara içti bunu ben ve kuzenim biliyoruz annem duydu ve yemin ettirdi kardeşlerinin üstüne yemin et dedi abimde etti annemde tamam yalansa çıkar kardeşlerinden görürsün dedi abim pişman ama anneme evet içtim derse babam döver ,ben tövbe et dedim ama bilmiyorum ne yapmalı?

 2. 2
  Hoca
  erimeye devam...

  --->: Yalan yere yemin etti


  Reklam


  selamın aleyküm

  birşey danışmak istiyorum benim abim birkaç kez sigara içti bunu ben ve kuzenim biliyoruz annem duydu ve yemin ettirdi kardeşlerinin üstüne yemin et dedi abimde etti annemde tamam yalansa çıkar kardeşlerinden görürsün dedi abim pişman ama anneme evet içtim derse babam döver ,ben tövbe et dedim ama bilmiyorum ne yapmalı?
  ve aleykumusselam.
  Yemin sadece Allah adına olur. Allah adı dışında yemin etmek batıldır ve günahtır.
  Bu işlediği günah ve yalan için tevbe etsin ve bir daha yapmasın.

 3. 3
  yavuz_altinok
  Üye
  evet zaten yemın edıldıgı zaman allahın adıyla yemın edılmelidir.ama hersey ıcınde yemın et sakıncalı olabılır

 4. 4
  Hoca
  erimeye devam...
  YALAN YEMIN
  Yalan yere yemin eden kişi, Allah`ı yeminine şahid göstererek insanları kandırmak istediği için O`nun mukaddes adını istismar etmekte, O`na iftirada bulunmaktadır. Bu nedenle Hz. Peygamber, büyük günahların en büyüklerinden birinin de yalan yemin olduğunu söylemiştir. (Buharî, Edeb, 6). "Birbirinizi aldatmak için (yalan) yemin etmeyin, bu yüzden yere sağlam basan ayak sürçebilir ve Allah yolundan alıkoymanıza karşılık kötü bir azab tadarsınız. Bunun için size (ahirette de) büyük bir azab vardır" (Nahl,16/94) âyeti, yalan yeminin cezasının ilahî azab olduğunu belirtmektedir.

  Bir kimse geleceğe yönelik yaptığı bir yemini bozduğunda, kefaretini ödemek suretiyle yeminin günahından kurtulur (bk. Yemin Keffareti); fakat yalan yemin öyle büyük bir günahtır ki, onun cezasını keffaret dahi düşüremeyeceği için, yalan yeminde keffaret olmaz. Böyle bir günah işleyen kişi, yalanına şahid gösterdiği Allah`a tevbe etmeli, af dilemeli ve bir daha bu günahı işlememelidir. Onun günahını ancak Allah affedebilir. Yalan yeminle başkalarının hakkı alınmışsa, velev ki bu kanun yoluyla olsun, ikinci bir günah daha işlenmiş olur. Haksız yere elde edilen bu hak, sahibine ödenmedikçe tevbe ile kurtuluş olmaz. Mesela bir kimse, ödemediği borcunu bile bile "ödedim" diye yemin etse, karşı taraf da alacağını isbat edemese ve hâkim, yalan yemin edenin borçsuz olduğuna hükmetse, bu kişi iki büyük günahı birden işlemiş olur. Bir de dikkatsizlik, kötü alışkanlık, hata... gibi sebeplerle yalan yere yemin etmek durumuna düşülür. Şüphesiz ki bunun günahı diğeri gibi değildir. Fakat gelişi güzel, lüzumsuz yere Allah`ın adını anmak da bir günahtır. Bu nedenle dile hakim olmalı, yemini alışkanlık haline getirmemeli, ancak çok önemli durumlarda yemin etmelidir. Yeminde niyet, yemin ettirenin maksadına göredir. bu nedenle, yemin eden kişi kalbinden başka şeyleri geçirerek yemin ederse yine yalan yemin etmiş olur. Mesela, Ahmed`e olan borcu için yemin ettirilen kişi, Mehmed`e ödemiş olduğu,borcu kasdederek, borcumu ödedim diye yemin ederse, yalan yemin etmiş olur (Ayrıca bk. Yemin md.).
  Yazar: İslam Fıkhı Ansiklopedisi

 5. 5
  Zeineb
  Küllinefsin zaikatül mevt
  hazır yeri gelmişken ben de sorayım, başlık açmayayım inşaallah.
  bir daha ağzıma sigara koymak istemiyorum, allahım senin üzerine yemin ediyorum, bana güç ver şu zıkkımı içmemem için dedim, 2 gün sonra yine başladım.
  sigara içmediğimden ötürü deli gibi yemek yedim gün boyu, sürekli canım yemek istiyordu.
  öyle ki fazla yemekten istifra etmeye başladım.
  bu nedenle sigaraya tekrar başladım.
  kefareti nedir bunun acaba*

+ Yorum Gönder