+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Din kardeşine gelen bir dert ve kötülükten dolayı sakın sevinme Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Din kardeşine gelen bir dert ve kötülükten dolayı sakın sevinme


 2. Fetva Meclisi
  Moderatör

  --->: Din kardeşine gelen bir dert ve kötülükten dolayı sakın sevinme


  Reklam  Cevap: Bir Hadis:
  Ebu Said el-Hudri (r.a)'den, dedi ki: Ben Rasulullah (s.a)'ı şöyle buyurur­ken dinledim: "Sizden kim bir münker görecek olursa, onu eliyle değiştir­sin. Eğer qüc\i yetmezse diliyle, eğer gücü yetmezse kalbiyle (değiştirsin). Bu ise imanın en zayıf halidir.

  Bu Hadisin Önemi:
  Bu, önemi büyük bir hadistir. Çünkü münkere karşı çıkmanın vücubunu açıkça ortaya koymaktadır. Bu da Nevevfnin de dediği gibi, önemli ve büyük bir husustur. Din onunla ayakta durur ve onunla işe hakim olunur. Kö­tülük yayıldığı taktirde verilen ceza salih olanı da olmayanı da kapsamına alır. Eğer zalimin eli zabtedilmeyecek olursa, Allah'ın hepsini kuşatacak bir azab göndermesi yakındır. "Onun emrine muhalefet edenler, kendilerine bir mihnet veya acıklı bir azabın isabet etmesinden çekinsinler.'Nur, 24/e>3) Bu bakımdan âhireti talep eden, Yüce Allah'ın rızasını elde etmeye çalışan kimsenin, bu hususa gereken önemi vermesi icabeder. Çünkü bunun fay­dası çok büyüktür.

+ Yorum Gönder