+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Birkaç tilavet secdesine bir niyet Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Birkaç tilavet secdesine bir niyet


 2. meçhul_100
  ˙·٠• FiLiSTiN•٠·˙

  --->: birkaç tilavet secdesine bir niyet


  Reklam  Cevap: 1- Bir secde ayeti gerçekten veya hüküm bakımından bir sayılan bir mecliste tekrarlanarak okunsa, bir defa secde edilmesi yetişir. Fakat başka başka secde ayetleri okunursa veya meclis hakikaten veya hükmen değişirse, her okunan ayet için başka bir secde gerekir.

  2- Yukardaki ölçü ayetin meali içinde geçerlidir. Yani değişik secde ayeti mealleri okunursa veya meclis değişirse ayrı ayrı secdelerde bulunmak gerekir.

  3-Secdeler ayrı ayrı yapıldığında zaten iki defa veya üç defa demeye gerek kalmamaktadır. Her okunan secde ayeti için bir secde yapıldığından sadece tek tilavet secdesine niyet edilir.

  Aynı mecliste tekrarlanan aynı secde ayeti için tek secde gerekeceğinden yine bunada sadece tilavet secdesine diye niyet edilir.

  İki, üç, dört defa niyet etme diye bir şey yoktur. Kaç defa secde etmesi gerekiyorsa o kadar secde eder. Bu nedenle 2 defa, 3 defa diye niyet etmez. Kaç defa secde etmesi gerekiyorsa o kadar tilavet secdesi yapar. örneğin iki defa tilavet secdesi gerekiyorsa bunun için bir değil, iki tilavet secdesi yapmalıdır.

  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet Editör

+ Yorum Gönder