+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Kabeninin ismi kim tarafından koyuldu niçin kabe ismi verildi Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Kabeninin ismi kim tarafından koyuldu niçin kabe ismi verildi


 2. hande82
  Rabbena lâ tüziğ kulûbenâ

  kabeninin ismi kim tarafından koyuldu niçin kabe ismi verildi


  Reklam  Cevap: [sıze=3]kıble[/sıze]
  [sıze=3]dünyanın Merkezi[/sıze]


  Kozmik Mabet (İlk Kıble)


 3. Abdullatif
  seyyah
  Kelime anlamı "dört köşeli ve küp şeklinde bir nesne" demektir. Zaten Kâbe`nin kendisi de penceresiz, üstü kapalı, tek kapılı bir binadır. Kur`ân`ın verdiği bilgiye göre Kâbe Beytullah`tır, yani Allah`ın evidir. Aslında Allah`ın evi barkı, yeri yurdu olmaz; ama bu mecaz anlamındadır. Cenab-ı Hakkın rahmetinin, mağfiretinin, nimet ve ikramının tecelli ettiği, yansıdığı, yaşandığı bir mekândır.Kur`ân-ı Kerim`de Kâbe kelime olarak iki yerde (Mâide, 5:95,97) geçer. Bazı âyetlerde "ev" anlamında "beyt" olarak yer alır. Yine Kur`ân`a göre, Kâbe yeryüzünde yapılan ilk "ev"dir. Bazı kaynaklara göre ilk olarak melekler yapmıştır, bazı kaynaklara göre ise Hz.Adem`in oğlu Şit Aleyhisselâm tarafından yapılmıştır.

  Fakat Kur`ân`da açıkça ifade edildiğine göre Kâbe`yi ilk olarak şu anda bulunduğu yere Allah`ın bildirmesiyle Hz. İbrahim yapmış ve hac ibadetini de yerine getirmiştir.
  _______________________________
  MEHMET PAKSU

 4. Hoca
  erimeye devam...
  Kabenin diğer adları: Beytullah ve Beyt-i Atik de denir

+ Yorum Gönder
kabenin adları,  kabe isminin anlami,  kabe ismin anlamı,  kabe kelime anlamı