+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Bir Mezara Birden Fazla Ölü Gömülebilir mi? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Bir Mezara Birden Fazla Ölü Gömülebilir mi?


 2. Fetva Meclisi
  Moderatör

  --->: Bir Mezara Birden Fazla Ölü Gömülebilir mi?


  Reklam  Cevap: islamda, sadece zaruret durumlarında bir çok kişi birlikte gömülebilir. örneğin savaşta, sel-felaketlerde.... gibi.
  bunun dışında caiz değildir.


 3. Desert Rose
  Silent and lonely rains
  islamda, sadece zaruret durumlarında bir çok kişi birlikte gömülebilir. örneğin savaşta, sel-felaketlerde.... gibi.
  bunun dışında caiz değildir
  Yanılmıyorsam bu çoklu defin aynı anda olan için geçerli.
  Yani toplu defin için
  Ama mesela aradan zaman geçince ki bu sürenin
  5 yıl olduğunu söyleyenler var
  daha az olduğunu söyleyen var
  o zaman bir sakınca yok.
  Eğer yanlış biliyorsam melle kardeşim
  lütfen düzelt.Selam ve dua ile

 4. Fetva Meclisi
  Moderatör
  Ama mesela aradan zaman geçince ki bu sürenin
  5 yıl olduğunu söyleyenler var
  daha az olduğunu söyleyen var
  o zaman bir sakınca yok.
  Cenaze, kabre konulup üzerine toprak atıldıktan sonra, artık cemaatın elinden çıkmış, yüce Allah'a teslim edilmiş sayılır. Artık zaruret bulunmadıkça kabrin açılmaması gerekir.Zaruret bulunmadıkça iki ve daha fazla cenaze bir kabre gömülmez. Zaruret olursa, aralarına toprak gibi bir engel konularak toplu mezar kullanımı caiz olur. Nitekim Uhud şehitleri için uygulama böyle olmuştur. Cabir b. Abdullah'tan şöyle dediği nakledilmiştir: "Uhud savaşında şehit düşen babam, başka bir şehit olan Amr İbnü'l-Cümûh ile birlikte bir kabre gömülmüştü. Babamı bu şekilde başkası ile bir kabirde bırakmaya gönlüm razı olmadı. Altı ay sonra kabri açtım. Babamı, kulağından başka, hemen hemen kabre koyduğum gündeki gibi taze bir halde buldum; çıkardım ve başka bir kabre yalnız başına gömdüm " İslâm ülkesinde bulunan zimmîlerin (hristiyan ve yahudiler) kabirleri de, müslüman kabirleri gibi koruma altındadır. Onlara hayatlarında eziyet edilmesi haram olduğu gibi, ölümlerinden sonra da kemiklerinin kırılması, kabirlerinin dümdüz edilmesi yasaklanmıştır. Ancak, müslümanların yeni ele geçirdikleri bir yerde, ihtiyaç görülürse, düşmana ait kabirleri açmak, kemiklerini kaldırıp, burasını müslüman kabristanlığı veya mescid yapmak gibi başka bir amaçla kullanmak mümkün ve caizdir (İbn Âbidin, Reddü'l-Muhtâr, İstanbul 1984, II 233-246; el-Fetevâ'l-Hindiyye, Beyrut 1400/1980 I, 165-167; Ömer Nasuhi Bilmen, Büyük İslâm İlmihali, İstanbul 1985, s. 259-267). 5. Ecrinim
  Hüvel Baki..
  zaman zaman bazılarının öldükten sonra ,daha önce ölmüş olan aile büyüklerinin bulunduğu mezara gömülmek istediklerini duyuyorum, demek ki zaruri haller dışında bu uygun değil..
  bilgiler için Allah c.c. razı olsun..

 6. Desert Rose
  Silent and lonely rains
  Verdiğin bilgiler için senden Allah c.c razı olsun Y.Melle kardeşim sağolasın

 7. Fetva Meclisi
  Moderatör
  Cümlemizden kardeşlerim....

+ Yorum Gönder
bir mezara kaç kişi gömülebilir,  mezar üstüne mezar olurmu,  mezar üstüne mezar kaç yıl sonra,  aynı mezara kaç yıl sonra,  aynı mezara kaç kişi gömülür,  mezar mezar üstüne gömülür mü,  aynı mezara gömülme