+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden La ilahe illa ente ya hannanü ya mennanü ya bedias semavati vel erdı ya zel celali vel ikram Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  La ilahe illa ente ya hannanü ya mennanü ya bedias semavati vel erdı ya zel celali vel ikram


 2. Fetva Meclisi
  Moderatör

  --->: la ilahe illa ente ya hannanü ya mennanü ya bedias semavati vel erdı ya zel celali vel ikram


  Reklam  Cevap:


  "Şu dua ile cum'a günü herhangi bir saatte dua edilirse sahibine muhakkak ica­bet olunur."  "Lâ ilâhe illâ ente yâ hannanu yâ mennanu yâ bedîas semâvâti vel erdi yâ zel celâli vel ikrâm"

  "Kim cuma namazından sonra konuşmadan ve kalkmadan İhlâs, Felâk ve Nâs sûrelerini yedişer defa okursa Allah Teâlâ onu gelecek cumaya kadar, zarar verici şeylerden muhafaza buyurur." (Camiussağir)


  Büreyde el Eslemî (r.a.)’den rivâyete göre, şöyle demiştir: Peygamber (s.a.v), bir adamın şöyle duâ ettiğini işitti: “Ey Allah’ım Ben senden istiyorum ki: Senin tek olduğuna senden başka gerçek ilah olmadığına ben inanıyor ve bu gerçeği de başkalarına da bildiriyorum. Sen ikincisi düşünülemeyen teksin. Sen kimseye ve hiçbir şeye muhtaç olmayansın fakat herkes ve her şey sana muhtaçtır. O Allah kesinlikle baba olmamıştır ve çocuğu da yoktur. Hiçbir şey ona denk ve benzer olamaz o hiçbir şeye benzetilemez.” Bunun üzerine Rasûlullah (s.a.v.) buyurdu ki: Canım kudret elinde olan Allah’a yemin ederim ki bu adam Allah’tan, kendisine onunla duâ edildiği zaman mutlaka kabul edeceği ve kendisinden onunla istenildiği zaman mutlaka vereceği, ismi Azam duâsını yapmış oldu. Zeyd dedi ki: Bu hadis bundan birkaç yıl sonra Züheyr’e hatırlatmıştım da şöyle demişti: Bu hadisi bana Ebû İshâk Mâlik b. Mığvel’den aktarmıştı. Zeyd diyor ki: Sonra bu hadisi Sûfyân’a anlattım o da bu hadisi bana Mâlik’den aktardı. (İbn Mâce, Duâ: 27)
  ž Tirmizî: Bu hadis hasen garibtir.
  Bu hadisi Şerîk, Ebû İshâk’tan, Büreyde’den, babasından rivâyet etmektedir. Oysa Ebû İshâk bu hadisi Mâlik b. Mığvel’den almıştır. O ona vasıta olmuştur. Şerîk ise bu hadisi Ebû İshâk’tan rivâyet etmektedir.
 3. Hazan Elif
  Üye
  Türkçe mealini bilen kardeşimiz yazabilir mi acaba?bu duayı biliyordum ama türkçesi ne diye sorduklarında cevap veremedim...

 4. Misafir
  İsm-i ’zâm olduğu hakkında çok kuvvetli işaretler olan bu duayı( Şüphesiz ki gerçeği bilen Allah’tır!.)buyrun hep birlikte okuyalım...

  Lâ ilâhe illâ ente yâ Hannân yâ Mennân Ya Bedies semâvati vel ardı Zel Celâl-i vel ikrâm.

  Anlamı:

  İlâh yok ancak sen, ya Hannan(rahmeti bol) ya mennan(nimeti bol) ya semâvat ve arzın örneksiz yaratıcısı, ya zelcelâli velikram.

  Peygamber efendimiz ism-i a'zam hakkında bazı işaretler bildirmiştir:

  (“Ya bedi'assemâvâti vel erdı, ya zel-celâli vel-ikram” diye dua edenin duası kabul olur.)

  [Tirmizi]

  La ilahe illâ ente ya hannân ya mennân ya zel-celâli vel-ikrâm) diye dua eden zata da buyurdu ki: (Allah’ın ism-i a'zamı ile dua ettin. Böyle dua edilince, Allahü teâlâ o duayı kabul eder.)

 5. Misafir
  Bu dua cuma günleri okunur bi isteğin veya muradın varsa cuma günü oku

 6. Misafir
  Bunun tam dogru okunusu vel erdi mi ardı mı? Ne olur yanlissiz okuyabilecegimiz hangisiyse yazabilir misiniz? Allah razi olsun.

 7. arifselim
  Yönetici
  Türkçe harflerle okumak ve öğrenmek sürekli hatalara neden olur. Bu kelime vel ardi şeklinde okunur ancak sonda 'di' aslında dat harfi ile okunur ve -ı- ile -i- arasında bir sesle okunmalıdır.

 8. Misafir
  Ewet dogrusu aynen şöyle..
  Ye bediassemeveti vel erdı...yezel celeli vel ikram..
  Orda durarsan...Erd
  Gecersen..Erdı...

+ Yorum Gönder
la ilahe illa ente ya hannanü ya mennanü ya bedias semavati vel erdı ya zel celali vel ikram,  la ilahe illa ente ya hannanü,  ya hannanü ya mennanü,  la ilahe illa ente ya hannanü ya mennanü,  la ilahe ente ya hannanü,  la ilahe illa ya hannanü ya mennanü,  la ilahe illa ente ya hannan ya mennan ya bedias