+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Eminoto veya eminevim gibi organizasyonlara dahil olmak caiz midir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Eminoto veya eminevim gibi organizasyonlara dahil olmak caiz midir?


 2. menzil_guller
  Ya Hayy

  --->: Eminoto veya eminevim gibi organizasyonlara dahil olmak caiz midir?


  Reklam  Cevap: Eminoto veya eminevim gibi organizasyonlara dahil olmak caiz midir?

  Ev sahibi olmak isteyen bazı kimseler faizsiz olduğunu düşünerek bazı organizasyonlara iştirak etmektedirler. Sisteme girerken organizasyon bedeli alınıyor. Sistemden çıkmak istediğimizde verdiğimiz taksitler geri verilmekle beraber organizasyon ücreti geri ödenmiyor. Kurada ilk çıkan kişi daireyi biraz daha pahalıya, son çıkan kişi ise biraz daha ucuza getiriyor. Bu sistem islam’a uygun bir sistem midir?
  Cevabımız

  Değerli Kardeşimiz;

  Bu işlerin detaylarında İslam’a aykırı başka unsurlar yoksa beyan ettiğiniz hususlarda bir sakınca görülmemektedir. “Organizasyon ücreti” o işi yürütenlerin, yaptıkları iş karşılığında aldığı bir ücret, bir komisyondur. Bunun geri verilmemesi normaldir ve bu faiz sayılmaz.

  Bütün evlerin bir anda hazırlanması mümkün olmadığına göre kura usulü âdil bir ölçüdür. Yeter ki dairelerin bedeli ilk başta belirlenmiş olsun.

  Ayrıca “Sistemden çıkmak için” bunu işin başında konuşmak gerekir. İmam Azam ve İmam Şafiye göre, böyle bir şart (Hıyaru’ş-şart) ancak üç gün için geçerli olur. Daha fazla bir süre için geçerli değildir. Böyle bir şart koşulduğu takdirde sözleşme fasit olur.

  Bununla beraber, İmam Ebu Yusuf ve İmama Muhammed’e göre, ihtiyaç olması durumunda “hıyaru’ş-şart” yani “sonradan vazgeçebilirim” kaydını koymak aylarca sonrası için de caizdir. Fakat, böyle bir şartın /cayma süresinin mutlaka belli olması –Malikîler dışındaki üç mezhebe göre- şarttır(bk. V. Zuhaylî, el-Fıkhu’l-İslamî, 4/254-257).

  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet Editör

+ Yorum Gönder
eminevim caiz mi,  eminevim caiz mi cübbeli,  eminevim sistemi caiz mi,  eminevim faiz mi