+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Şehadet kelimesi Hz Muhammedsiz olurmu.? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Şehadet kelimesi Hz Muhammedsiz olurmu.?


 2. Fetva Meclisi
  Moderatör

  --->: Şehadet kelimesi Hz Muhammedsiz olurmu.?


  Reklam  Cevap: Bazıları “Ne Allah’ın ne de peygamberin demediği bir söz var ki, onu söylemeyen Müslüman olmaz. Bu söz nedir?” diye bir bilmece şeklide soru sorarlar. Tabii ki, cevap olarak da “Miraçta, Hz. Peygamber ile Allah arasında geçen ve Teşehhütte yerini alan tahiyyattan sonra, Hz. Cebrail de Kelime-i şahadet getirmiştir.” Yani sorunun cevabı kelime-i şahadettir.

  Kelime-i şahadetin kaynağı ayet ve hadislerdir:

  a. İmanın altı şartından birincisi, kelime-i şahadettir.

  b. İslam’ın beş şartının başında da kelime-i şahadet gelir. (bk. Müslim, İman,5).

  c. “Allah’a ve Resulüne iman edin” mealindeki bir çok ayet, kelime-i şahadeti ön planda tutuyor. (bk. Afraf, 7/158; Hadid, 67/7; Teğabun, 64/8).

  d. Hz. Muaz anlatıyor: Hz. Peygamber(a.s.m) beni (Yemen’e) gönderirken şu tavsiyelerde bulundu: “Muhakkak ki, sen ehl-i kitap olan bir topluluğun yanına gidiyorsun. Önce onları ‘Allah’tan başka ilah olmadığına, benim de Allah’ın Resulü olduğuma şahadet etmeye davet et. Eğer bunu kabul ederlerse, onlara her gece ve günde/24 saatte, beş vakit namazı Allah’ın kendilerine farz kıldığını bildir. Eğer bunu da kabul ederlerse, zenginlerinden alınıp fakirlerine verilmek üzere, Allah’ın kendilerine sadaka/zekâtı farz kıldığını bildir. Şayet bunu kabul ederlerse, mallarının en iyisini almaktan sakın. Ayrıca mazlumun bedduasından sakın, çünkü onunla Allah arasında bir perde yoktur.” (Müslim, İman, 7).
  Selam ve dua ile... Sorularla islamiyet


+ Yorum Gönder